INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PLAY-OFF

FOTO S-a terminat play-off-ul Champions League » Rangers a fost umilită de PSV, Sorescu și Racovițan au fost eliminați de Copenhaga + toate echipele calificate și cum arată urnele

Articol de - Publicat miercuri, 30 august 2023 23:57 / Actualizat joi, 31 august 2023 03:29

PSV, Copenhaga și Antwerp sunt ultimele 3 echipe calificate în grupele Champions League.

În play-off, PSV a trecut de Rangers, 7-3 la general, Copenhaga a eliminat-o pe Rakow, echipa românilor Sorescu și Racovițan, cu 2-1, iar Antwerp a trecut de AEK Atena, 3-1 la general.

• Tragerea la sorți a grupelor UCL are loc joi, de la ora 19:00
    URNELE:
  • A: Manchester City, Sevilla, Barcelona, Napoli, Bayern, PSG, Benfica, Feyenoord
  • B: Real Madrid, Manchester United, Inter Milano, Dortmund, Atletico Madrid, RB Leipzig, Porto, Arsenal
  • C: Shakhtar Donetsk, Salzburg, Milan, Braga, PSV, Lazio, Steaua Roșie, FC Copenhaga
  • D: Young Boys, Real Sociedad, Galatasaray, Celtic, Newcastle, Union Berlin, Antwerp, Lens
Se profilează „grupa morții” în Liga Campionilor! Cum arată urnele pentru tragerea la sorți de azi
tragere la sorți

Copenhaga - Rakow 1-1

• Au marcat: Vavro 35 / Zwolinski 87
  • În tur, Copenhaga a câștigat cu 1-0
  • La Rakow sunt legitimați românii Racovițan și Sorescu. Meciul a fost condus de Istvan Kovacs.

Rakow a început cu Sorescu titular și cu Racovițan pe bancă și a sperat până în ultimul minut al prelungirilor. Deși Copenhaga a fost mai bună și a deschis scorul, Rakow a egalat surprinzător pe final și a dinamitat prelungirile. Cu cei doi români în teren, campioana Poloniei a încercat să ducă meciul în prelungiri și a fost eliminată la limită.

PSV - Rangers 5-1

• Au marcat: Saibari 35, 53, L. de Jong 66, Veerman 78, Goldson 81-aug / Tavernier 64
  • În tur, rezultatul a fost 2-2

Rangers nu a avut nicio șansă la retur. Scoțienii au sperat doar două minute, după ce au marcat golul de 1-2 și mai aveau nevoie de o reușită pentru a egala la general. Doar că Luuk de Jong a marcat repede pentru 3-1, iar olandezii s-au dezlănțuit apoi. Veerman a făcut 4-1, iar Goldson și-a dat autogol.

PSV - Rangers/ foto Imago Images
AEK - Antwerp/ foto Imago Images
+7 FOTO

AEK - Antwerp 1-2

• Au marcat: Araujo 90 / Kerk 73, Balikwisha 90+5
  • În tur, Antwerp a câștigat cu 1-0

AEK a dinamitat finalul cu un gol în minutul 90 și mai avea nevoie de o reușită pentru a trimite meciul în prelungiri. Doar că Antwerp, campioana Belgiei, a punctat în minutul 90+5 și a tranșat calificarea în grupe.