INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PORTO - ROMA 3-1 (DUPĂ PRELUNGIRI)

PORTO - ROMA // FOTO Cuneyt Cakir n-a dictat penalty la ultima acțiune! Italienii contestă decizia luată cu ajutorul VAR

Articol de GSP - Publicat joi, 07 martie 2019 00:41

FC Porto a trecut de AS Roma cu 3-1 după prelungiri, 2-1 în timpul regulamentar. Penalty-ul decisiv a fost dictat după ce Cuneyt Cakir a consultat sistemul VAR. Turcul a luat o decizie controversată la ultima acțiune a jocului. 

Cuneyt Cakir a avut un meci infernal. Durități, proteste, meleuri, exact ce nu și-ar dori un arbitru. Apogeul a fost atins în ultimele 5 minute al reprizei secunde de prelungiri. Cakir a dictat penalty pentru Porto în minutul 117, la o ținere a lui Florenzi, după consultarea VAR. Romanii au contestat decizia, sugerând că Fernando, adversarul doborât, ar fi fost în ofsaid în momentul pasei.

La ultima acțiune a partidei, Cakir a mers din nou la sistemul de arbitraj video. Zaniolo, puștiul teribil al Romei, a căzut în careu după un contact cu Marega. Atacantul portughezilor l-a atins peste gleznă în momentul alergării, dar arbitrul turc a decis că nu este suficient a acorda penalty. Un gol i-ar fi fost suficient Romei pentru a merge în sferturi.

Vezi și: 

VIDEO+FOTO » ULUITOR! United se califică după un penalty acordat de VAR în prelungiri! » Porto - Roma, decis tot după consultarea VAR

Citește și:
FCSB, la CCR » Înfățișarea prin care speră să „dinamiteze” procesul prejudiciului de 37 milioane €
Superliga
FCSB, la CCR » Înfățișarea prin care speră să „dinamiteze” procesul prejudiciului de 37 milioane €
I-au prins! Kim Kardashian se iubește cu unul dintre cei mai cunoscuți sportivi din lume
Stiri extrasport
I-au prins! Kim Kardashian se iubește cu unul dintre cei mai cunoscuți sportivi din lume
Reacția lui Gigi Becali, când a auzit că Ciubotaru vrea la FCSB: „Ei vor decide!”
Superliga
Reacția lui Gigi Becali, când a auzit că Ciubotaru vrea la FCSB: „Ei vor decide!”
„Mama a tras în 1990 un loz în plic și a câștigat o excursie la Campionatul Mondial din Italia” » Actorul Cătălin Babliuc, interviu sincer: „Am fost campion internațional la consum de alcool”
Special
„Mama a tras în 1990 un loz în plic și a câștigat o excursie la Campionatul Mondial din Italia” » Actorul Cătălin Babliuc, interviu sincer: „Am fost campion internațional la consum de alcool”
„Dacia Duster pentru bogați”. Noul SUV a atras atenția VIDEO&FOTO
Profit.ro
„Dacia Duster pentru bogați”. Noul SUV a atras atenția VIDEO&FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (7)
codez88
codez88  •  07 Martie 2019, 01:41

Doar fcsb in mamaLIGA 1 ar primi penalti la faza asta. Fotbalistul Romei a incercat sa se agate de Marega in disperare, iar centralul si cei de la VAR au vazut asta foarte clar.

magic4ever
magic4ever  •  07 Martie 2019, 10:44
Postat de martinpen pe 07 Martie 2019, 07:17

Sa inteleaga si presa noastra si specialistii de la tv, ca un penalty nu se acorda cand il atingi inofensiv pe adversar... E nevoie de un pic de violenta ca sa acorzi penalty.

nu este deloc nevoie de violenta pentru a se acorda penalty....de exemplu daca un jucator se impiedica si il loveste peste picior din greseala pe jucatorul cu mingea la picior se acorda penalty pentru imprudenta...

costi_77
costi_77  •  07 Martie 2019, 09:02

Penalty clar prin imprudenta. Imprudente au fost in ambele meciuri de aseara si s-a dat penalty. Nici trasul de tricoul de la Porto nu a fost destul de violent si nici nu schimba faza dar s-a dat penalty. Gresela este greseala doar subiectivismul uman face diferenta.

Vezi toate comentariile (7)
Comentează