INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PSG - BARCELONA

I-a dat Gigi mesaj? :) Decizia luată de Koeman în minutul 35 la PSG - Barcelona

În minutul 35 al meciului PSG - Barcelona - manșa retur din „optimile” Ligii Campionilor -, la scorul de 1-0 pentru gazde, Ronald Koeman a făcut o schimbare în defensivă. +4   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 10 martie 2021 22:38 / Actualizat joi, 11 martie 2021 00:02

• PSG s-a calificat în „sferturile” Champions League, după 1-1 în manșa retur cu Barcelona (5-2 la general pentru francezi în „optimi”).

Tehnicianul olandez a decis să-l înlocuiască pe Oscar Mingueza cu Junior Firpo. Fundașul spaniol avea un cartonaș galben, iar Koeman nu a vrut să riște o eventuală eliminare.

PSG - Barcelona. Schimbare în prima repriză la catalani

Deși l-a avut de ținut pe Mbappe, Mingueza a început bine partida. Jocul fotbalistului format de Barcelona a scăzut însă odată cu „galbenul” primit în minutul 25.

Mbappe l-a depășit pe stoperul în vârstă de 21 de ani la o fază de contraatac, iar acesta a replicat cu o mână în gât. Arbitrul Taylor nu a trecut peste moment și l-a avertizat pe Mingueza.

Câteva secvențe mai târziu, Oscar Mingueza l-a „secerat” la mijlocul terenului pe același campion mondial. De data asta, „centralul” britanic a „închis ochii”, chiar dacă putea să-l elimine pe apărătorul catalanilor.

Mingueza nu a mai prins finalul primului act pe gazon. Chiar dacă are argumente solide pentru decizia luată, Koeman a surprins, întrucât o astfel de schimbare, efectuată devreme, nu este obișnuită la un asemenea nivel.

Urmărește AICI desfășurarea meciului PSG - Barcelona!

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”