INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PSG - MANCHESTER UNITED 1-3

PSG - UNITED 1-3 // VIDEO Neymar, atacuri furibunde după eliminarea lui PSG: „E o rușine! Tipii ăștia de la VAR nu pricep nimic din fotbal”

Neymar i-a atacat pe arbitri după înfrângerea cu Manchester United // FOTO: Reuters

Articol de - Publicat joi, 07 martie 2019 08:57

Revenit la Paris miercuri dimineață, după zece zile de recuperare și distracții la carnaval în Brazilia, Neymar a privit meciul PSG - Manchester United 1-3 din lojă.

Apoi, în prelungiri, a coborât la marginea terenului, vociferând la fiecare decizie a arbitrilor. Era furios pe "centralul" Skomina, dar mai ales pe asistenții video, pe care îi considera principalii vinovați pentru penaltyul dictat în minutul 90+2, la hențul lui Kimpembe.

După meci, brazilianul, nerefăcut după ultima fractură suferită la al cincilea metatarsian, și-a continuat protestul pe Instagram, postând un mesaj furibund la adresa italianului Marco Guida (Video Assistant Referee pe "Parc des Princes") și a brigăzii sale din fața ecranului.

"E o rușine! Tipii ăștia de la VAR nu pricep nimic din fotbal, nu înțeleg fazele nici dacă se uită la ele cu încetinitorul la televizor", a scris Neymar pe Instagram. "Nu e nimic, nu e penalty. Cum ar fi trebuit să țină mâinile Kimpembe?"

VIDEO cu rezumatul meciului PSG - Manchester United 1-3

"Pentru mine, nu e penalty. Kimpembe e cu spatele, iar mingea nu era pe poartă. E ușor să iei o asemenea decizie împotriva lui PSG. E mai greu cu alte cluburi"
Nasser Al-Khelaïfi, președinte PSG

"Sunt partizanul VAR, dar șutul nu era cadrat, iar în acest caz nu e logic să primești penalty. Trebuie să explici de ce ai luat o asemenea decizie, pentru că regula nu e clară"
Thomas Tuchel, antrenor PSG

Vezi și: VIDEO+FOTO » ULUITOR! United se califică după un penalty acordat de VAR în prelungiri! » Porto - Roma, decis tot după consultarea VAR