INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PSG - BARCELONA 1-1 (4-1 ÎN TUR)

Punctul nevralgic al lui Messi: penalty-urile! Câte a ratat în carieră: „Wow! E om!"

Lionel Messi și Antoine Griezmann // Foto: Getty Images +4   FOTO
Lionel Messi și Antoine Griezmann // Foto: Getty Images

Articol de - Publicat joi, 11 martie 2021 11:20 / Actualizat joi, 11 martie 2021 11:59

Lionel Messi, căpitanul Barcelona, a eșuat miercuri la 11 metri pentru a 28-a oară, 22 la sută din cele 126 de încercări la loviturile de pedeapsă.

„Wow! E om!", a exclamat Gary Lineker pe Twitter, când l-a văzut pe Leo Messi ratând chiar înaintea pauzei (44) lovitura de pedeapsă care ar fi putut întoarce soarta calificării. Era 1-1 în acel moment (după golul fenomenal al "puricelui"), exact scorul final. După 1-4 în tur, pe "Camp Nou", Barcelona a fost eliminată încă din "optimi", 2-5 în ambele manșe cu PSG.

Pentru fostul golgeter englez, acum moderator și analist la BBC și BT Sport, argentinianul e cel mai mare fotbalist care a existat vreodată. Dar și "cel mai mare" are un punct nevralgic. Iar în cazul lui, acesta este penalty-ul.

Barça a ratat 40% din penalty-uri în acest sezon!

În întreaga carieră, a ratat de 28 de ori de la 11 metri în timpul regulamentar din 126 de încercări, având un procent de 22% al șuturilor irosite de la punctul cu var. Nu mai eșuase în Champions League din 24 februarie 2015, la 2-1 în deplasare cu Man. City, tot în „optimi" (Joe Hart a apărat), transformând de atunci opt penalty-uri la rând, patru numai în 2020-2021. Nu și acum.

În acest sezon, este a doua oară când intenția sa e ghicită de portar. Pe 19 decembrie, nu a înscris nici la 2-2 cu Valencia, în LaLiga. E o stagiune în care jucătorii Barcelonei au greșit nu mai puțin de 40% din loviturile de pedeapsă executate în toate competițiile (6 din 15; Messi 2, Griezmann, Dembélé, Pjanici și Braithwaite).

Keylor Navas: „Am avut sentimentul că va schimba execuția"

Keylor Navas, cel care a respins în bară mingea căpitanului blaugrana miercuri, a explicat de ce a plonjat în dreapta, ghicindu-i intenția. „În mod normal, nu știi unde trage Messi, a făcut-o de atâtea ori. Dar am avut sentimentul că, în comparație cu alte meciuri, va schimba", a declarat goalkeeperul lui PSG.

Nu a mai șutat în stânga portarului, pe jos, la colț, sau sus, aproape de vinclu. A ales un șut în forță, ușor spre dreapta portarului. Și Navas (L'Équipe a titrat pe copertă ”Messia e Navas”) a respins cu picioarele în transversală. „Mă bucur că am avut dreptate și am blocat balonul. Dacă Messi ar fi marcat, ar fi fost un plus de motivație pentru Barcelona. Dezamăgirea ratării i-a apăsat pe adversari".

După o primă repriză foarte bună, în care și-a creat multe ocazii, Barça nu a mai putut continua în același ritm. A dominat, dar fără să mai fie la fel de periculoasă. Și, la final, echipa catalană a părăsit Liga încă din "optimi". Prima oară după 14 ani!

120de goluri a marcat Leo Messi în Champions League pentru Barcelona, al doilea în topul celor mai prolifici marcatori all-time ai competiției (primul e Ronaldo, cu 134 de reușite)

Primii doi golgeteri ai Ligii, afară!

După Cristiano Ronaldo, eliminat cu Juventus marți (1-2 și 3-2 după prelungiri cu Porto), și Leo Messi a ieșit din competiție, miercuri. Nu se mai întâmplase din sezonul 2004-2005 ca niciunul dintre ei să nu joace "sferturile". În acel an, Barcelona a fost învinsă de Chelsea (2-1, 2-4), iar Man. United de Milan (0-1, 0-1).

2015-2016Atlético2-3 (2-1, 0-2)Sferturi

*S-a jucat în manșă unică din cauza pandemiei.

PSG - Barcelona 1-1 (5-2 la general) » Fără miracol la Paris! După Ronaldo, și Messi este eliminat din Ligă! An de coșmar pentru monștrii fotbalului

Fanii Barcelonei, panicați de primele declarații ale președintelui Joan Laporta: „Plecarea lui Messi? Nu pot vinde așteptări false”