INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  CFR CLUJ - BRAGA 3-1

Putea să mai bată un record în Ligă » Rui Pedro, la un pas să-i egaleze pe Messi, Sheva sau van Nistelrooy

Articol de GSP - Publicat miercuri, 21 noiembrie 2012 00:00 / Actualizat miercuri, 21 noiembrie 2012 12:03

Portughezului de la CFR Cluj, Rui Pedro i-a lipsit un singur gol ca să mai doboare un record. A reuşit să înscrie de trei ori în meciul pe care clujenii l-au cîştigat în grupele Ligii Campionilor în compania celor de la Braga (3-1).

Hatttrickul reuşit de Rui Pedro s-a produs în 26 de minute, cu 3 minute mai tîrziu de a prinde un loc în TOP 10 al celor mai rapide goluri în UEFA Champions League. Recordul de rapiditate datează din 6 decembrie 1995, atunci cînd jucătorul celor de la Blackburn Rovers, Mike Newell reuşea să înscrie în numai 9 minute de trei ori, în poarta celor de la Rosenborg.

Chiar şi aşa, Rui Pedro, îi depăşeste în clasamentele UEFA, pe Raul Gonzalez (a marcat trei goluri pentru Real Madrid în 60 de minute), sau pe Karim Benzema (a marcat tot pentru Real, trei goluri în 76 de minute).

Dacă mai reuşea să înscrie un singur gol pentru CFR în meciul cu Braga, portughezul intra într-un top select. Topul jucătorilor care au reuşit să înscrie de 4 ori în acelaşi meci! Primul care a făcut acest lucru e fostul fotbalist al celor de la Milan, Marco van Basten, care a marcat de patru ori în poarta celor din Goteborg în urmă cu 20 ani. Ultimul care a reuşit să-şi treacă numele de patru ori pe tabela de marcaj în acelaşi meci, e jucătorul Barcelonei, Lio Messi, care nu i-a iertat pe cei de la Arsenal, în urmă cu doi ani.

TOP 5 CELE MAI RAPIDE HATTRICKURI DIN LIGA CAMPIONILOR
Mike Newell » Blackburn - Rosenborg 4-1 (9 minute)
Joseba Llorente » Villareal - Aalborg 6-3 (17 minute)
Marco Simeone » Rosenborg - AC Milan 1-4 (19 minute)
Dado Prso » AS Monaco - Deportivo la Coruna 8-3 (19 minute)
Sigurd Rushfeldt » Rosenborg - Galatasaray 3-0 (21 minute)

3 este numărul hattrickurilor reuşite de Filippo Inzaghi în cariera sa! Cele mai multe, dintre toţi jucătorii (2 la Juventus, 1 la AC Milan)

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”