SPORTURI  »  HANDBAL  »  STORHAMAR - RAPID

VIDEO Rapid, prestație senzațională în Norvegia! Campioana României a făcut scor cu Storhamar și e la mâna ei pentru un loc direct în „sferturile” Ligii

Grozav și Korsos, excelente în deplasarea cu Storhamar / FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat sambata, 17 decembrie 2022 20:34 / Actualizat sambata, 17 decembrie 2022 20:59

Rapid București s-a impus în deplasare cu Storhamar, vicecampioana Norvegiei, scor 36-29, într-un meci din runda cu numărul 9 a grupei B din Liga Campionilor la handbal feminin.

Campioanele României s-au deplasat în Norvegia cu un moral la cer, datorat victoriei istorice cu Gyor, din week-end-ul trecut.

Rapid a avut nevoie de 3 minute pentru a sparge gheața cu Storhamar, o acțiune personală a Elizei Buceschi, apoi ofensiva a mers șnur. Kapitanovic și-a făcut și ea treaba între buturi, iar giuleștencele au intrat în avantaj la cabine, scor 17-15.

Rapid, încă o prestație de gală în Liga Campionilor

Prima repriză a avut și un moment inedit. Jocul a fost întrerupt aproape 7 minute din cauza unei defecțiuni la tabela de marcaj a sălii.

Repriza secundă a adus un singur moment de cumpănă, un interval de 5 minute în care Rapidul nu a punctat. Storhamar s-a apropiat la un gol și a avut atacul egalării. O minge recuperată de Grozav și finalizată de fenomenala Korsos a liniștit lucrurile.

Campioana României nu a mai lăsat nimic la voia întâmplării. Grozav, Buceschi și Polman, integrată deja în angrenajul lui Carlos Viver, au punctat la foc automat.

Cea mai bună marcatoare a Rapidului a fost Sorina Grozav, cu 7 goluri. Au mai contribuit: Polman (5), Janjusevic (5), Ostase (5), Buceschi (4), Hernandez (4), Korsos (3), Marta Lopez (2) și Gutierrez (1).

Rapid luptă pentru „sferturile” Ligii Campionilor

Rapid a încheiat parcursul în Ligă în anul 2022, dar mai are de jucat două meciuri în competiția internă, acasă cu CSM Galați și în deplasare cu Gloria Bistrița.

Campioana României ajunge la 14 puncte în grupa B din Liga Campionilor și se află în luptă directă cu Esbjerg, Gyor și Metz pentru primele două locuri, cele care duc direct în „sferturi”. Următoarele 4 clasate se califică în „optimi”.

Clasamentul actualizat în grupa B din Liga Campionilor

FINAL » Storhamar - Rapid 29-36

min. 58: Pivotare superbă a Lorenei Ostase. 27-34
min. 53: Polman marchează, apoi rămâne căzută pe parchet. Storhamar reia rapid jocul și punctează. 24-31
min. 52: Ostase, revenită după o lovitură încasată în prima parte, înscrie pe contraatac. 23-30
min. 51: Polman transformă o aruncare de la 7 metri. 23-29
min. 47: Grozav, devastatoare! 22-27
min. 45: Încă o incursiune deosebită reușită de Polman. 22-25
min. 43: Kapitanovic închide poarta, iar Korsos punctează din nou cu o „boltă”. 21-24
min. 40: Sorina Grozav întrerupe perioada de „secetă” cu o aruncare dintr-o poziție incomodă, din inter dreapta. 20-22
min. 39: Rapidistele ratază din toate pozițiile! 19-21
min. 35: Rapid se apără bine, Grozav recuperează o minge și o lansează pe contraatac pe Korsos. 17-21

min. 16: Partida a fost reluată după o pauză de aproximativ 7 minute. 7-7
min. 15: Meciul este întrerupt momentan din cauza unei erori de afișaj pe tabela din sală. 6-7
min. 14: La fel ca în partida cu Gyor, portărița Kapitanovic face minuni în poarta Rapidului. Storhamar cere time-out. 6-7
min. 7: Buceschi are mâna sigură și de la 7 metri. 2-4
min. 3: Eliza Buceschi pătrunde în inter dreapta și deschide scorul. 0-1
A început partida! Storhamar are primul atac.