INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  SEMIFINALE

RB LEIPZIG - PSG 0-3 » VIDEO+FOTO PSG, prima finalistă din Liga Campionilor, după o seară magică!

RB Leipzig - PSG // foto: Guliver/gettyimages +22   FOTO
RB Leipzig - PSG // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat marti, 18 august 2020 17:20 / Actualizat miercuri, 19 august 2020 00:10

RB Leipzig a căzut în fața unui PSG irezistibil, scor 0-3, iar parizienii și-au asigurat locul în finala Champions League din acest an.

• În cealaltă semifinală, care va avea loc miercuri, 19 august, Lyon se va duela cu Bayern Munchen;
  • Finala Ligii va avea loc duminică, 23 august, de la ora 22:00.

PSG a deschis robinetul golurilor rapid, Marquinhos punctând în minutul 13 după o centrare a lui Angel Di Maria dintr-o lovitură liberă. Echipa lui Tuchel a avut o primă parte solidă, în care și-a mai creat câteva șanse bune de gol, în special prin Neymar și Mbappe, iar dominarea a dat roade.

În minutul 42 al partidei, Gulacsi a pasat greșit, mingea fiind interceptată de Paredes la aproximativ 25 de metri de poarta adversă. Acesta i-a trimis balonul lui Neymar, care a oferit un assist senzațional pentru Di Maria: i-a servit acestuia mingea pe tavă cu călcâiul. Argentinianul a îndeplinit o simplă formalitate, trimițând mingea pe lângă portarul maghiar.

Doar două minute mai târziu, PSG ar fi putut închide meciul, însă Neymar a reluat puțin pe lângă poarta după o pasă a lui Kylian Mbappe.

RB Leipzig a început mai bine repriza secundă, punând o presiune enormă pe apărarea parizienilor. Fără succes însă, pentru că următorul gol a fost marcat tot de PSG. Juan Bernat a înscris cu capul, după o fază controversată.

Presat de Ander Herrera, Mukiele a căzut, iar mingea a ajuns la Angel Di Maria. Argentinianul a centrat, iar fundașul stânga spaniol a marcat. Din reluările TV nu s-a putut distinge dacă Herrera și-a lovit adversarul sau nu, iar golul a fost validat.

Meciul a continuat să fie deschis, cu ocazii de ambele părți, însă niciuna dintre echipe nu a reușit să mai modifice tabela până la final.

9-3a fost raportul șuturilor pe poartă, în favoarea lui PSG

+18 FOTO

RB Leipzig - PSG 0-3

RB Leipzig - PSG, echipe de start

RB Leipzig: Gulacsi - Klostermann, Upamecano, Mukiele, Angelino - Laimer, Kampl - Sabitzer, Olmo, Nkunku - Poulsen
Rezerve: Adams, Borkowski, Forsberg, Haidara, Halstenberg, Lookman, Mvogo (P), Novoa Ramos, Orban, Schick, Tschauner (P), Wosz
Antrenor: Julian Nagelsmann

PSG: Sergio Rico - Kehrer, Silva, Kimpembe, Bernat - Herrera, Paredes, Marquinhos - Di Maria, Mbappe, Neymar
Rezerve: Bakker, Bulka (P), Choupo-Moting, Dagba, Diallo, Draxler, Gueye, Icardi, Innocent (P), Kurzawa, Sarabia, Verratti
Antrenor: Thomas Tuchel

Mai multe știri din Liga Campionilor:

Cele mai tari statistici din care te poți inspira când îți alegi pariul la Leipzig - PSG: cornere, faulturi, intervalele în care se marchează

Franța - Germania în semifinalele UEFA Champions League!