INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  RP LEIPZIG - ATLETICO MADRID

RP LEIPZIG - ATLETICO MADRID 2-1. Nemții sunt în premieră în semifinalele Ligii Campionilor! Urmează meciul cu PSG

Articol de GSP - Publicat joi, 13 august 2020 00:00 / Actualizat vineri, 14 august 2020 00:15

RB Leipzig este a doua semifinalistă din această ediție de Champions League, după ce a trecut de Atletico Madrid, scor 2-1.

• Leipzig va juca în semifinalele Ligii cu PSG, pe 18 august.

Leipzig - Atletico Madrid 2-1

Nemții de la RB Leipzig sunt în premieră în semifinalele UEFA Champions League, după un meci dramatic cu Atletico Madrid. Prima repriză a fost una tacticizată, dar cele două echipe s-au descătușat în partea secundă. Imediat după startul reprizei a doua, Dani Olmo a deschis scorul. În minutul 50, extrema spaniolă a lui Leipzig a marcat cu o lovitură de cap, din mijlocul careului.

Diego Simeone a mutat inspirat și l-a introdus pe Joao Felix. Vedeta portugheză a revitalizat jocul ibericilor și a obținut o lovitură de la 11 metri, pe care tot el a transformat-o, în minutul 70.

FOTO. Cele mai tari imagini din RB Leipzig - Atletico Madrid

+14 FOTO

ulian Nagelsmann a avut însă ultimul cuvânt. Antrenorul lui Leipzig a mizat pe americanul Tyler Adams, iar atacantul de 21 de ani a adus victoria în minutul 88, cu un șut de la 18 metri, deviat de un adversar.

Leipzig - Atletico Madrid, echipele de start

Leipzig: Gulacsi – Halstenberg, Upamecano, Klostermann, Angelino – Sabitzer, Kampl, Laimer – Nkunku, Poulsen, Olmo
Rezerve: Tschauner, Mvogo, Adams, Borkowski, Forsberg, Haidara, Lookman, Mukiele, Novoa Ramos, Orban, Schick, Wosz
Antrenor: Julian Nagelsmann

Atlético Madrid: Oblak – Trippier, Savic, Gimenez, Renan Lodi – Carrasco, Saul, Herrera, Koke – Diego Costa, Llorente
Rezerve: Adan, Arias, Hermoso, Lemar, Felipe, Morata, Moya, Sanchez, Saponjic, Joao Felix Thomas Partey, Vitolo
Antrenor: Diego Simeone

Stadion: Jose Alvalade, Lisabona
Antrenor: Szymon Marciniak, Polonia

Leipzig - Atletico Madrid, pentru un loc în semifinale

Atletico Madrid pornește favorită în fața lui Leipzig. Diego Simeone are de partea lui experiența unor meciuri cu asemenea miză, iar Atletico are de partea ei istoria. Madrilenii au avut 3 manșe eliminatorii cu formații din Germania în Champions League și au mers de fiecare dată mai departe. Simeone are însă probleme de efectiv. Angel Correa și Sime Vrsaljko, confirmați cu noul coronavirus, n-au făcut deplasarea în Portugalia.

Nici Nagelsmann nu se poate baza pe lotul care l-a adus în acastă fază. Golgeterul Timo Werner a fost cumpărat între timp de Chelsea și nu va evolua în turneul final de la Lisabona.

Neymar e regele! Gestul de mare campion făcut de brazilian și o declarație uluitoare a președintelui lui PSG

PSG - ATALANTA 2-1. Gian Piero Gasperini iese cu capul sus din Ligă:„La un pas de vis, dar vom sărbători oricum”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”