INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - MANCHESTER CITY

Pierdere uriașă pentru Real Madrid înaintea returului cu City » Titularul pe care Ancelotti nu se va putea baza

David Alaba (dreapta)
David Alaba (dreapta) Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat luni, 02 mai 2022 17:20 / Actualizat luni, 02 mai 2022 17:53

Carlo Ancelotti nu e va putea baza pe unul dintre cei mai importanți oameni la returul semifinalei Ligii Campionilor cu Manchester City de pe „Santiago Bernabeu”.

• Real Madrid - Manchester City este programat miercuri, 4 mai de la 22:00. Partida va fi liveTEXT pe GSP.ro
Ancelotti, așa cum nu l-ai mai văzut » Dans pe muzică latino după câștigarea La Liga cu Real Madrid
REAL MADRID

După înfrângerea din tur, scor 3-4, madrilenii nu vor putea conta în apărare pe fundașul central David Alaba (29 de ani). Austriacul a ieșit accidentat la pauza meciului de pe „Etihad” și încă nu a revenit la antrenamentele echipei.

Acesta suferă de o leziune musculară și nu va fi în lotul lui Ancelotti pentru marea partidă împotriva englezilor, anunță cotidianul Marca.

Astfel, Real Madrid va miza cel mai probabil pe cuplul Nacho - Militao pentru a-i opri pe atacanții lui Guardiola în drumul spre gol.

„Pierderea austriacului, care s-a adaptat perfect în primul sezon, devine o excepție, având în vedere că, până acum, este al doilea jucător de câmp ca minute jucate în toate competițiile, după colegul din defensivă, Eder Militao” notează sursa citată.

Moral ridicat pentru Real

Madrilenii vin cu un moral imens la meciul cu City după ce în week-end au câștigat al 35-lea titlu din istorie, după succesul cu Espanyol, scor 4-0.

Sezonul a fost spectaculos, am jucat cu o mare regularitate, foarte consistent în aproape toate meciurile. Vreau să le mulțumesc tuturor jucătorilor pentru muncă, atitudine și angajament. Acum trebuie să sărbătorim. Am ajuns la prima pauză după ce am pierdut cu Sheriff și Espanyol, am corectat lucrurile și am câștigat multe jocuri la rând.

El Clasico a fost un meci-cheie, nu am fost buni. Am câștigat apoi la Vigo, într-un joc dificil, pentru a câștiga încredere. Astăzi trebuie să ne distrăm. Sărbătoarea este bună pentru aspectul mental, astăzi vom sărbători împreună și mâine ne antrenăm. Aștept suporterii miercuri, la meciul cu City

- Carlo Ancelotti

Citește alte știri din fotbalul internațional:

Campioni și la distracție » După eșecul cu Mainz, jucătorii de la Bayern Munchen au plecat în minivacanță la Ibiza!