INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - JUVENTUS 1-3

REAL MADRID - JUVENTUS 1-3 // Buffon și-a ieșit din minți după eliminarea din Ligă: "Dacă ai cinismul de a da așa un penalty în minutul 93, atunci nu ești om, ești animal! Ai un tomberon în loc de suflet"

Articol de GSP - Publicat joi, 12 aprilie 2018 00:48

Real Madrid s-a calificat dramatic în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a fost condusă de Juventus acasă cu 3-0 (în tur, echipa lui Zidane învinsese cu 3-0). Ronaldo a transformat un penalty în minutul 90+8.

Gianluigi Buffon a fost eliminat în prelungirile meciului Real Madrid - Juventus, după ce a protestat la decizia centralului de a acorda penalty la Lucas Vazquez. Portarul italian a considerat că decizia n-a fost una corectă și l-a asaltat cu injurii pe arbitrul Michael Oliver, din Anglia.

"Viața merge înainte. Sunt mândru de ce am realizat, de cum am jucat azi. Am făcut ceva de necrezut. Cred că nu e finalul pe care-l meritam. Eram foarte aproape de fază la penalty, ca și arbitrul. Dacă ai cinismul de a da așa un penalty în minutul 93, atunci nu ești om, ești animal!

Le-am spus tuturor celor de la Real Madrid că meritau să se califice. Dar nu așa. Când se ajunge la astfel de scene, cu așa jucători... Dacă n-ai personalitate, rămâi în tribună și mănâncă chipsuri cu iubita ta, nu face așa ceva! Oliver are un tomberon în loc de suflet", a declarat Buffon.

Comentarii (87)
neaga1900
neaga1900  •  12 Aprilie 2018, 21:11

Atacantul este in pozitie de a suta la poarta adversa din citiva metri si un adversar il impinge cu intentia de al dezechilibra si a-l face sa rateze. Intentia este acolo. Contactul cit de mic daca schimba resultatul normal al actiunii celui in pozitie de a marca este influentare cu intentie a rezultatului actiunii. Sint situatii cind arbitri nu dau penalties si asta influenteaza negativ actiunile viitoare. Daca nu dai penaties cind este cazul influentezi rezultatul final care in multe situatii este ca aseara. A da un penalty cind este un act de a fi un arbitru bun si asta s-a intimplat aseara.Nu tin cu Real dar arbitru trebuia sa termine meciul si de aceea l-a eliminat pe Bufon pentru a termina scandalul si a termina partida. Arbitrul este bun , faza a cazut la un moment decisiv si el trebuia sa ia o decizie , decizia a fost de arbitru MARE. Daca nu ai curaj sa faci ce trebuie, apucate de vindut mamaliga la o taverna pentru a-ti cistiga banii.Juventus s-a batut excelent si a avut un 3-0, rezultat pe care arbitrul nu l-a influentat, Juventus nu se poate plinge ca au fost dezavantajati. Au Avut 3-0 in deplasare cu acelasi arbitru la centru pentru 93 de minute

sala_dalles
sala_dalles  •  12 Aprilie 2018, 21:01
Postat de mishu_74 pe 12 Aprilie 2018, 19:31

o faza controversata ramane controversata si in min 90 si in min 25. eu comentez doar faptul ca a luat o decizie controversata intr-o faza controversata, in minutul 93 al unui asemenea meci. stiu ca ne place sa ne mintim frumos ca suntem obiectivi, in fond nu suntem asa in 99.99% din cazuri. obiectivitatea e relativa . tot la fel de clar imi este ca daca ar fi lasat jocul sa continue, spaniolul s-ar fi aruncat in careu de ai fi zis ca s-a prabusit cerul pe el, pt ca asa s-au obisnuit pussies de fotbalisti, sa cerseasca la cel mai mic contact. si iara ar fi dat loc la interpretari de amandou partile. singura varianta ar fi fost camera video, dar cum nu exista, nu ne ramane decat sa ne dam cu parerea.

Tu cu cine vrei sa ai o discutie !! Cu un disperat care iubeste un club strain de Romania mai mult decit orice club romanesc inclusiv dinamo caruia ia fost suporter pina sa fuga in Spania definitiv !! Ala are gandirea unui taliban .

mishu_74
mishu_74  •  12 Aprilie 2018, 19:31
Postat de andrei.33 pe 12 Aprilie 2018, 17:34

Asta cu 11m dat in ultima secunda trebuie tratat special fata de alte 11m e o tampenie. Infractiunea e infractiune si se pedepseste si in primul minut si in ultimul. Aparatorul torinez nu stia ca e ultima secunda si ca nu se fac atacuri de la spate in momentul ala? Hai s-o lasam... Torino a venit sa remonteze acel 3-0 la Madrid aparandu-se. Le-a iesit schema pana in ultimul minut. Atata tot.