INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - JUVENTUS, MIERCURI, 21:45, TELEKOM, LOOK PLUS, GSP

REAL MADRID - JUVENTUS // Cristiano Ronaldo doboară orice record! Are cel mai bun start de an din carieră

Articol de - Publicat marti, 10 aprilie 2018 12:20

Real Madrid și Juventus joacă miercuri, de la ora 21:45, în returul sferturilor UEFA Champions League. Partida este liveTEXT pe GSP.RO și în direct pe TV Telekom Sport și LookTV. În tur, spaniolii au câștigat cu 3-0.

La 33 de ani, portughezul  Cristiano Ronaldo are un început nemaipomenit de 2018, cu o medie de 1,6 goluri pe meci. Atacantul vrea să bată seria de meciuri în care înscrie în Ligă și propriul record într-un întreg sezon.

Are 33 de ani, dar i-a șocat și pe medici, care cred că vârsta biologică a corpului său este cu un deceniu mai mică! Ronaldo parcă a oprit timpul în loc, traversând cel mai bun start de an din carieră.

Marca a descoperit că niciodată Cristiano nu a jucat mai puțin și n-a marcat mai mult. Are o medie fantastică în 2018, 1,6 goluri pe meci, 24 în 15 partide, adăugând ultima reușită a portughezului din derby-ul cu Atletico de duminică, 1-1. Și vrea să o amelioreze mâine seară în "sfertul" Ligii contra lui Juventus, căreia i-a marcat de două ori în tur.

Îl bate pe Van Nistelrooy?

Înlocuit de Zidane în minutul 63, CR7 s-a menajat pentru competiția lui favorită, în care e golgeter absolut și poate doborî recordul împărțit acum cu Van Nistelrooy de 10 meciuri la rând ca marcator. Începând cu finala cu Juve de la Cardiff a punctat la foc automat, cu ritm diferit față de campionat. Și totul cu gândul la proxima finală de pe 26 mai, la Kiev, unde speră să ajungă și să cucerească a treia cupă cu urechi mari consecutiv.

14 goluri a marcat Ronaldo în actuala ediție a Ligii, la numai 3 distanță de recordul personal și al competiției

40 de goluriîn 37 de jocuri are Cristiano la Real în acest sezon, al optulea la rând cu minimum 40 de reușite

810 minute din 810 posibile a jucat CR7 în actuala Ligă. În campionat, are 2.100 din 2.790, cu 23 de goluri

1,08 e media golurilor sale pe meci în acest sezon. Doar în 2011-2012 (1,13) și 2014-2015 (1,09) a fost mai sus