INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - PSG

„Copilul ăsta e destul de bun” » Cele mai tari reacții după recitalul lui Mbappe în fieful Madridului

Kylian Mbappe, PSG // foto: Guliver/gettyimages +20   FOTO
Kylian Mbappe, PSG // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 09 martie 2022 23:06 / Actualizat miercuri, 09 martie 2022 23:14

Kylian Mbappe (23 de ani) a fost cel mai bun om al primei reprize în meciul dintre Real Madrid și PSG, 0-1 la pauză, din optimile Champions League.

Francezul a înscris de două ori. Prima reușită, din minutul 34, i-a fost anulată din cauza unui ofsaid în faza de construcție. A doua, venită 5 minute mai târziu, a fost regulamentară.

Pe parcursul primei reprize, Mbappe a fost electrizant. A semănat teroare în apărarea Realului, fiind periculos încă din primele minute, când l-a testat pe Thibaut Courtois cu un șut la firul ierbii. În a doua parte a reprizei, a introdus mingea în plasă de două ori: de fiecare dată, l-a bătut pe Courtois cu șuturi la colțul scurt, la capătul unor acțiuni-fulger.

Șumudică l-a sunat pe Becali: „Jur! Am fost prost, am greșit! Ce dacă face 3 schimbări la pauză? Rapidul m-a pierdut!”
FCSB

Kylian Mbappe, cel mai bun jucător în prima repriză din Real Madrid - PSG

Iar reacțiile nu au contenit să vină. Fostul mare atacant englez Gary Lineker a scris pe Twitter: „Copilul ăsta, Mbappe, e destul de bun”.

Carles Puyol, fostul stoper al Barcelonei, a fost pe aceeași lungime de undă: „Ce jucător, Mbappe”.

Cu golul înscris pe „Santiago Bernabeu”, Mbappe a devenit al doilea cel mai bun marcator din istoria lui PSG. L-a depășit pe Zlatan Ibrahimovic, care a înscris de 156 de ori pentru Paris.

11 goluria înscris Mbappe în deplasare în fazele eliminatorii din Champions League. Doar Cristiano Ronaldo (23) și Lionel Messi (12) au mai multe

Real Madrid - PSG 3-1 » „Tripla” lui Benzema elimină Parisul din Champions League
Real Madrid - PSG 3-1

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”