INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ANTWERP - ȘAHTIOR 2-3

Meci de infarct între Antwerp și Șahtior: de la 2-0 la 2-3, apoi penalty ratat la ultima fază!

Ratarea lui Toby Alderweireld a costat-o scump pe Antwerp // foto: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 04 octombrie 2023 22:06 / Actualizat miercuri, 04 octombrie 2023 22:44

Royal Antwerp, campioana Belgiei, a fost la un pas să obțină primul ei punct în Liga Campionilor, a condus-o pe Șahtior Donețk cu 2-0, dar s-a văzut întoarsă până la final, 2-3 ♦ Pentru o doză suplimentară de dramatism, belgienii puteau egala la 3, dar în ultimul minut căpitanul Toby Alderweireld a ratat un penalty.

Spulberată în prima etapă a grupelor, 0-5 cu Barcelona, Royal Antwerp a abordat cu optimism meciul de astăzi cu Șahtior Donețk, echipă ce trecea printr-o perioadă complicată, cu doar două victorii în ultimele cinci meciuri.

Campioana Belgiei a început excepțional meciul cu Șahtior, gol Muja în minutul 3, iar 30 de minute mai târziu și-a majorat avantajul, prin Balikwisha.

Pe cât de bună a fost prima repriză pentru gazde, pe atât de dezastruoasă a fost partea a doua.

Istorie în Champions League: jucătorul Barcelonei a doborât un record vechi de 29 de ani!
RECORD

Meci de infarct între Royal Antwerp și Șahtior Donețk: de la 2-0 la 2-3, apoi penalty ratat la ultima fază

Șahtior a lovit prima dată în minutul 48, gol cu capul al lui Sikan după o respingere anapoda a portarului Jean Butez.

Golul de 2-2 a venit în minutul 71 și a fost reușit de stoperul Yaroslav Rakitskyi, a cărui execuție din lovitură liberă a fost deviată de zid.

Șahtior a continuat să atace, iar 5 minute mai târziu a reușit și golul 3. Același Sikan a punctat, după o altă decizie de neînțeles a portarului Butez, care în loc să lase mingea să iasă în corner, i-a pus-o pe tavă unui adversar, Yehor Nazaryna. Acesta nu a stat pe gânduri și i-a centrat perfect lui Sikan, finalizare simplă pentru 3-2.

Antwerp a avut șansa egalării în minutul 90+7, când a beneficiat de un penalty grație unui henț al căpitanului Stepanenko, dar Toby Alderweireld nu a reușit să cadreze execuția și le-a permis ucrainenilor să plece cu toate cele 3 puncte din Belgia.

Tot din Liga Campionilor:

Sarri amenință: „Dacă nu schimbați ceva, mă las de fotbal!”

Geniul Jude! Bellingham, impresionant meci de meci pentru Carlo Ancelotti: „Mă surprinde, are 20 de ani și pare de 30” + Un englez a exclamat: „Balonul de Aur vine spre tine!”

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”