INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  OPTIMI

„Să nu fim imbecili!”. Camerele au surprins discursul apăsat al lui Messi în pauza de la Barcelona - Napoli

Messi, foto: Gulivr/gettimages

Articol de - Publicat luni, 10 august 2020 12:58 / Actualizat luni, 10 august 2020 13:59

La pauza meciului dintre Barcelona și Napoli, când scorul era 3-1, Messi a simțit că e, totuși un moment mai greu pentru echipa blaugrana.

Înainte ca Pique și ceilalți coechipieri să intre pe teren, Messi și-a încurajat colegii, cu câteva cuvinte tari: „Avem două goluri în față, să rămânem calmi. Să nu fim imbecili”. Reacția lui Messi, care a dat un gol și o pasă de gol, a venit fiindcă Barcelona a trecut prin momente dificile după ce Napoli a marcat la 3-0 pentru echipa lui Setien. Discursul a avut efect, Barcelona a fost mult mai echilibrată după pauză, a închis jocul și s-a calificat în sferturi, acolo unde are un derby cu Bayern Munchen.

Programul complet al „sferturilor” UEFA Champions League, la Lisabona, în manșă unică:

1. Atalanta - PSG, miercuri, 12 august, ora 22:00 (Estadio Da Luz)
  2. Leipzig - Atletico Madrid, joi, 13 august, ora 22:00 (Estadio Da Luz)
  3. Barcelona - Bayern, vineri, 14 august, ora 22:00 (Estadio Da Luz)
  4. Man. City - Lyon, sâmbătă, 15 august, ora 22:00 (Estadio Jose Alvalade)

Gestul nevăzut la TV » De ce Messi a refuzat ferm să strângă mâna unui anumit jucător de la Napoli

Lothar Matthäus, declarație arogantă înainte de șocul din Champions League: „Bayern ar trebui să greșească mult ca să piardă cu această Barcelona”