INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ARSENAL - BAYERN 2-2

Scandal de arbitraj la Arsenal - Bayern: „Penalty clar!”

Arsenal a remizat cu Bayern, scor 2-2, în turul „sferturilor” Champions League după o partidă impresionantă. „Tunarii” au reclamat, însă, un posibil penalty chiar la ultima fază a partidei de pe Emirates, foto: Imago Images +28   FOTO

Articol de - Publicat miercuri, 10 aprilie 2024 08:14 / Actualizat miercuri, 10 aprilie 2024 11:56

Arsenal a remizat cu Bayern, scor 2-2, în turul „sferturilor” Champions League după o partidă impresionantă. „Tunarii” au reclamat, însă, un posibil penalty chiar la ultima fază a partidei de pe Emirates.

Bukayo Saka (22 de ani) a deschis scorul în minutul 12, însă Bayern a întors repede scorul. Mai întâi a „lovit” Gnabry (28 de ani), în minutul 18, iar 14 minute mai târziu Harry Kane (30 de ani) după o lovitură de la 11 metr. Leandro Trossard (29 de ani) i-a adus egalarea lui Arsenal în minutul 76 și a stabilit scorul final.

„Ar fi fost 5-1!” » Pep Guardiola a lăudat-o pe Real Madrid și a făcut o afirmație surprinzătoare
REAL MADRID - MANCHESTER CITY 3-3

Jucătorii lui Arsenal au mers direct la arbitru după finalul meciului » Penalty cerut la ultima fază

Chiar la ultima fază, Bukayo Saka, marcatorul primului gol, a căzut în careu după ce s-a lovit de portarul bavarezilor, Manuel Neuer (38 de ani) și a cerut o lovitură de la 11 metri.

Arbitrul suedez Glenn Nyberg nu a considerat că se impune acordarea unui penalty și a fluierat finalul partidei, spre disperarea jucătorilor lui Arsenal, care l-au înconjurat și i-au cerut socoteală pentru decizia luată.

Mi s-a părut penalty clar, a fost clar contactul. Nu suntem mulțumiți de rezultat, dar, când ești condus cu 2-1 la pauză, un rezultat de egalitate este acceptabil", a declarat Leandro Trossard, marcatorul golului de 2-2, conform BBC.

Rio Ferdinand, fostul jucător al lui Manchester United, și-a dat cu părerea și a precizat faptul că trupa lui Arteta trebuia să beneficieze de o lovitură de la 11 metri: „Manuel Neuer își lasă piciorul. E penalty. Cei de la VAR ar fi trebuit să-l cheme pe arbitru să vadă faza. E o decizie majoră”, a adăugat și fostul jucător.

Calificarea se decide pe 17 aprilie, la Munchen. Între timp, Arsenal are un test complicat în Premier League, acasă, contra lui Aston Villa. Bayern, ieșită din lupta pentru titlu, primește vizita lui Koln.

FOTO. Cele mai tari meme-uri după Real Madrid - Manchester City și Arsenal - Bayern

„Erling Haaland când se joacă un meci tare”
+24 FOTO
Match Quiz CFR Cluj - FCSB

Ești expert în Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul CFR Cluj - FCSB și câștigă premiile puse în joc!

Splendoare în iarbă! Thriller cu reveniri și goluri superbe între Real și City, în „sferturile” UCL » Noul Clasic al fotbalului european a fost ca un foc de artificii în templul „Bernabeu”!
REAL MADRID - MANCHESTER CITY
Carlo Ancelotti, după thriller-ul cu Manchester City: „Avem acest dezavantaj”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”