INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  GRUPA E

Sevilla a scris istorie în Liga Campionilor! Performanța incredibilă reușită de deținătoarea Europa League

En Nesyri, marcând golul 2 al echipei sale în meciul cu FC Krasnodar // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat joi, 05 noiembrie 2020 09:43 / Actualizat joi, 05 noiembrie 2020 10:01

Sevilla s-a impus în fața rușilor de la Krasnodar, scor 3-2, într-un meci care a intrat în istoria Ligii Campionilor.

Oaspeții au avut un început de meci senzațional. Conduceau cu 2-0 pe „Ramon Sanchez Pizjuan” încă din minutul 21, prin golurile lui Suleymanov și Berg, din penalty.

În minutul 42 Ivan Rakitic a redus din diferență, însă chiar înainte de pauză, în minutul 5 de prelungire a primei reprize, spaniolii au primit o lovitură care a părut că a stabilit soarta meciului. Jesus Navas a fost eliminat pentru un fault din postura de ultim apărător, iar Sevilla avea un munte de urcat în partea a doua.

En Nesyri a adus victoria Sevillei

A doua repriză a fost de vis pentru gazde, care au reușit o premieră în istoria Ligii Campionilor. Grație celor două goluri ale lui En Nesyri, care au stabilit scorul final, 3-2, Sevilla a devenit prima echipă din istoria competiției care este condusă la pauză, joacă toată repriza secundă în inferioritate numerică, dar câștigă meciul, potrivit MisterChip.

Golurile lui En Nesyri au venit în minutele 69 și 72.

Clasamentul grupei E poate fi văzut AICI

VIDEO. Rezumatul Supercupei Europei, Bayern - Sevilla 2-1

Citește mai multe știri din Liga Campionilor:

VIDEO Scenă uluitoare în Real Madrid - Inter! Ce i-a strigat Ramos fostului coechipier: „Ridică-te, fiu de t***ă”

Imaginea serii în Liga Campionilor! Ce a făcut Mircea Lucescu imediat după finalul partidei de pe Camp Nou