INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ADVERSARI / FC BASEL - AS ROMA 2-3

Şi-au luat punctele înapoi » AS Roma s-a impus în faţa lui Basel

Articol de - Publicat joi, 04 noiembrie 2010 00:00

Roma s-a răzbunat după umilinţa suferită acasă cu Basel. S-a complicat însă în partea a doua şi-a avut emoţii pe final

Roma nu uită şi nu iartă. Umilită în prima manşă, pe teren propriu (1-3), trupa lui Claudio Ranieri s-a dus la Basel decisă să-şi ia revanşa. Şi la pauză era deja cu sacii-n căruţă: 2-0.

După ceva emoţii în debut, cînd portarul Julio Sergio a salvat în faţa lui Huggel, oaspeţii au luat jocul în mînă şi au punctat de două ori. Menez, din pasa lui Vucinici, şi Totti, din penalty, după ce tot el fusese faultat în careu de Stocker. Numai că, în loc să rămînă pe poziţii şi la reluare, romanii le-au cedat iniţiativa amfitrionilor. Şi-au regretat: Frei, de la un metru, cu capul, 1-2 (69).

Şapte minute mai tîrziu, Greco a restabilit diferenţa şi a egalat scorul din tur: 1-3. Dar Roma s-a culcat iar pe-o ureche şi iar a încasat-o: 2-3, gol Shaqiri. Şi aşa s-a terminat.