INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  SPORTING CP - MANCHESTER CITY

VIDEO + FOTO Manchester City, prestație magistrală în Portugalia! Ce record a bătut trupa lui Guardiola

Sporting CP - Manchester City, în „optimile” Ligii Campionilor, live +12   FOTO
Sporting CP - Manchester City, în „optimile” Ligii Campionilor, live

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 februarie 2022 00:00 / Actualizat miercuri, 16 februarie 2022 00:07

Manchester City s-a impus cu 5-0 pe terenul lui Sporting, în manșa tur a optimilor Ligii Campionilor.

Manchester City, din nou favorita caselor de pariuri la câștigarea Ligii Campionilor, se gândește deja la faza sferturilor. Astăzi, pe un „José Alvalade” plin, gazdele au rezistat doar 7 minute.

Manchester City, recital pe terenul lui Sporting

Mahrez a marcat unul dintre cele mai ușoare goluri ale carierei, din 8 metri, într-o poartă lăsată goală de apărătorii care protestau pentru un presupus ofsaid.

Gol bizar în Sporting - City » Toți jucătorii au crezut că e ofsaid! Decizia VAR
Sporting - City

„Cetățenii” au continuat să preseze, iar Bernardo Silva, fotbalist lansat în fotbalul mare de Benfica, marea rivală a lui Sporting, a dat recital. A înscris în minutul 17, cu un șut violent, sub bara transversală, a făcut „dubla” în minutul 44, a mai avut o reușită anulată, imediat după fluierul de start al părții secunde, și a pasat decisiv la golul lui Sterling, din minutul 58.

Cealaltă reușită a oaspeților a purtat semnătura lui Foden și a venit după jumătate de oră de joc.

0 șuturipe spațiul porții a avut Sporting în disputa cu Manchester City. Campioana Portugaliei nu a obținut nicio lovitură de la colțul terenului

Chiar dacă tabela arăta un categoric 0-5, Guardiola a fost ca un leu în cușcă. S-a agitat constant, a strigat către elevii săi și a tremurat când De Bruyne a fost doborât cu un fault cinic, în ultimul sfert de oră al meciului.

Manchester City și Guardiola, record în Liga Campionilor

La nivel de joc, britanicii nu au făcut nicio clipă rabat de la propria filosofie. Stones, improvizația de astăzi din banda dreaptă a apărării, în absența lui Walker, și Cancelo, au apărut de nenumărate ori în careul advers, și-au încercat și ei norocul, dar fără succes.

Prestația impecabilă a atras și un record. City a devenit prima echipă din istorie care marchează 4 goluri într-o repriză, pe teren străin, într-o manșă eliminatorie din Liga Campionilor.

Sporting - Manchester City 0-5

Sporting CP - Manchester City, echipe de start:

Sporting: Adan - R. Esgaldo, Coates, Inacio - Pedre Porro, Palhinha, M. Nunes, M. Reis - Sarabia, Paulinho, P. Goncalves
Rezerve: Andre Paulo, J. Virginia - Feddal, Bruno Tabata, Slimani, Nuno Santos, Luis Neto, Ugarte, R. Vinagre, Edwards, Braganca, Esteves
Antrenor: Ruben Amorim

Manchster City: Ederson - Stones, Dias, Laporte, Cancelo - Rodrigo, De Bruyne, Bernardo - Mahrez, Foden, Sterling
Rezerve: Carson, Slicker, Ake, Gundogan, Zinchenko, Fernandinho, Kayky, Delap, Mbete, McAtee, Lavia
Antrenor: Pep Guardiola

Stadion: José Alvalade (Lisabona)