INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ETAPA #2

UEFA CHAMPIONS LEAGUE. Ce chin pentru Madrid în UCL » Real și Atletico, meciuri rușinoase + Șahtior, încă o surpriză uriașă

Runda secundă a grupelor Ligii Campionilor începe astăzi, de la 19:55

Articol de GSP - Publicat marti, 27 octombrie 2020 00:02 / Actualizat miercuri, 28 octombrie 2020 00:29

Seară spectacol în grupele Champions League cu nu mai puțin de 23 de goluri marcate! Șahtior Donețk și Borussia Monchengladbach au provocat marile surprize. Ucrainenii au obținut o remiză cu Inter, 0-0, în timp ce nemții au scăpat printre degete victoria cu Real Madrid, scor 2-2.

Vezi AICI cele mai importante faze din UEFA Champions League

Real Madrid a evitat în ultimele minute o nouă înfrângere rușinoasă în Liga Campionilor. Borussia Monchengladbach a condus cu 2-0, după „dubla” lui Marcus Thuram (33 și 58), însă „galacticii” au smuls un punct în cele din urmă. Benzema a redus din diferență în minutul 87, în timp ce Casemiro a egalat în 90+3. Pentru trupa lui Zidane urmează două meciuri de foc cu Inter!

Și rivala Atletico Madrid a fost chinuită serios. Red Bull Salzburg a făcut un meci uriaș în Spania și a întors rezultatul după ce Llorente deschisese scorul. Szboszlai, noua senzație a fotbalului maghiar, și Berisha i-au adus pe austrieci în avantaj. Simeone a fost salvat însă de Joao Felix. Tânărul portughez a egalat în minutul 52 și a marcat golul izbăvitor cu 5 minute înainte de final.

Șahtior, o nouă surpriză în UCL

Șahtior e pe val în Champions League! După 3-2 în deplasare cu Real Madrid, campioana Ucrainei a rezistat și în fața lui Inter, 0-0 pe teren propriu, și conduce grupa B! Urmează și cele mai accesibile meciuri, „dubla” cu Monchengladbach.

Kimmich, eroul lui Bayern

Bayern a reușit să se impună în deplasarea de la Moscova cu scorul de 2-1. Goretzka a deschis scorul în minutul 13, însă Lokomotiv a lovit în partea secundă prin Miranchuk (70) și a irosit ocazie după ocazie la poarta lui Neuer! Bavarezii și-au păstrat luciditate și au luat toate cele 3 puncte după un gol superb al lui Kimmich.

Liverpool, Manchester City și Porto, victorii fără emoții

Manchester City a realizat scorul serii, 3-0 cu Marseille, în timp ce Porto și Liverpool au obținut două victorii ușoare cu același scor, 2-0 cu Olympiakos, respectiv Midtjylland.

Atalanta - Ajax, meciul care se anunța a fi cel mai spectaculos al serii, nu a dezamăgit. S-a încheiat 2-2, după ce „lăncierii” au condus la pauză cu 2-0!

+1 FOTO

Grupa A

Lokomotiv Moscova - Bayern Munchen 1-2

LOKOMOTIV (4-3-2-1): Marinato - Rybus, Cerqueira, Corluka, Zhivoglyadov - Miranchuk, Magkeev, Ignatjev - Smolov, Kychowiak
Antrenor: Marko Nikolic

BAYERN (4-2-3-1): Neuer - Hernandez, Alaba, Sule, Pavard - Goretzka, Kimmich - Coman, Tolisso, Muller - Lewandowski
Antrenor: Hans-Dieter Flick

Atletico Madrid - Salzburg 3-2

ATLETICO (4-4-2): Oblak - Lodi, Felipe, Savic, Trippier - Correa, Herrera, Koke, Llorente - Suarez, J. Felix
Antrenor: Diego Simeone

SALZBURG (4-4-2): Stankovic - Ulmer, Wober, Ramalho, Kristensen - Szoboszlai, Junuzovic, Camara, Mwepu - Berisha, Daka
Antrenor: Jesse Marsch

Grupa B

Șahtior - Inter 0-0

ȘAHTIOR (4-2-3-1): Trubin - Korniienko, Bondar, Khocholava, Dodo - Maycon, Marlos - Solomon, Antonio, Tete - Dentinho
Antrenor: Luis Castro

INTER (3-5-2): Handanovic - Bastoni, de Vrij, DAmbrosio - Young, Vidal, Brozovic, Barella, Hakimi - Martinez, Lukaku
Antrenor: Antonio Conte

Monchengladbach - Real Madrid 2-2

MOENCHENGLADBACH (4-2-3-1): Sommer - Bensebaini, Elvedi, Ginter, Lainer - Neuhaus, Kramer - Thuram, Stindl, Hofmann, Plea
Antrenor: Marco Rose

REAL MADRID (4-3-3): Courtois -  Mendy, Ramos, Varane, Vazquez - Kroos, Casemiro, Valverde -  Vinicius, Benzema, Asensio
Antrenor: Zinedine Zidane

Grupa C

Marseille - Manchester City 0-3

MARSEILLE (5-3-2): Mandanda -  Amavi, Caleta-Car, Gonzalez, Belerdi, Sakai - Cuisance, Kamara, Rongier - Radonjic, Thauvin
Antrenor: Andre Villas-Boas

MANCHESTER CITY (4-3-3): Ederson - Zinchenko, Laporte, Dias, Walker - Gundogan, Rodri, De Bruyne - Torres, Sterling, Foden
Antrenor: Pep Guardiola

FC Porto - Olympiakos 2-0

PORTO (4-2-3-1): Marchesin -  Sanusi, Pep, Mbemba, Manafa- Uribe, Oliverira, Corona -  Marega
Antrenor:  Sergio Conceicao

OLYMPIACOS (4-2-3-1): Jose Sa - Holebas, Cisse, Semedo, Rafinha - Bouchalakis, MVila - Masouras, Valbuena, Randelovic - El Arabi
Antrenor: Pedro Martins

Grupa D

Atalanta - Ajax 2-2

ATALANTA (3-4-2-1): Sportiello - Djimsiti, Romero, Toloi, Gosens, Freuler, Pasalic, Hateboer -  Gomez, Ilicic, Zapata
Antrenor: Gian Piero Gaperini

AJAX (4-3-3): Onana - Tagliafico, Blind, Shuurs, Mazraoui - Gravenberch, Tadic, Klaassen -  Santos, Traore, Neres
Antrenor: Erik ten Hag

Liverpool - Midtjylland 2-0

LIVERPOOL (4-3-3): Alisson -  Robertson, Gomez, Fabinho, Alexander-Arnold - Milner, Henderson, Shaqiri - Origi, Minimao, Jota
Antrenor: Jurgen Klopp

MIDTJYLLAND (4-2-3-1): Andersen - Paulinho, Scholz, Sviatchenko, Andersson -  Cajuste, Onyeka -  Mabil, Sisto, Dreyer - Kaba
Antrenor: Brian Priske

VIDEO. Bayern a început în forță cursa de apărare a trofeului Ligii Campionilor

Clasamentul grupelor din Liga Campionilor:

Vești proaste pentru Mircea Lucescu: 3 cazuri de COVID-19 la Dinamo Kiev + premieră pentru Tudor Băluță

Încă un arbitru român la centru în Liga Campionilor » Ce meci va „fluiera” Ovidiu Hațegan