INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  SPORTING S-A CALIFICAT LA ULTIMA FAZĂ

Un gol de milioane

Articol de GSP - Publicat joi, 06 august 2009 00:00

Portarul Rui Patricio a decis remiza (1-1) în returul cu Twente. Reuşita sa valorează 2,1 milioane de euro, asigurînd prezenţa în grupele Europa League

Calificare dramatică pentru Sporting în play-off-ul Ligii Campionilor. Fosta formaţie a lui Loţi Boloni şi Marius Niculae s-a salvat în ultima clipă la returul cu Twente, din Olanda. Egalii echipei lui Steve McClaren în tur (0-0), "leii" au reuşit golul miraculos graţie lui Rui Patricio. Gol ce le garantează prezenţa în grupele Europa League, dar şi un bonus de 2,1 milioane de euro.

Rui Patricio e însă portarul lusitanilor. Învins încă din minutul 2 de Douglas, el a scos apoi două mingi grele în repriza secundă şi şi-a păstrat echipa în meci. Iar la ultimul corner, minutul 94, a urcat disperat în careul batavilor. Mingea centrată de Moutinho a fost reluată cu capul de goalkeeperul lui Sporting în umărul lui Wisgerhof, care a deviat-o lîngă bară, imparabil pentru Mihailov! O fază care a amintit de returul semifinalei Cupei UEFA (2-3) cu Alkmaar, din 2005. Tot în Olanda, tot la un corner, de pe aceeaşi parte dreaptă. Era minutul 120, cînd portarul de-atunci, Ricardo, venise în careul lui AZ. Golul lui Miguel Garcia a însemnat calificarea în finală!