INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ADVERSARI CM 2018

Uriașul care te hipnotizează » Numărul 1 danez e în mare formă. Schmeichel e unicul portar din istoria Ligii care apără un penalty și în turul, și în returul unei faze eliminatorii!

Kasper Schmeichel, 1,86 m, 80 kg, muntele din poarta Danemarcei
FOTO Reuters +2   FOTO
Kasper Schmeichel, 1,86 m, 80 kg, muntele din poarta Danemarcei FOTO Reuters

Articol de - Publicat joi, 16 martie 2017 00:00

Kasper Schmeichel a calificat-o pe Leicester în "sferturile" CL, după 1-2 și 2-0 cu Sevilla

După aproape 28 de ani, un Schmeichel se întoarce în România pentru un meci esențial din preliminariile Mondialului.

Pe 15 noiembrie 1989, marele Peter pierdea cu 3-1 în Ghencea și noi ne calificam.

Pe 26 martie 2017, Kasper, fiul lui Peter, la fel de înalt (1,86 m), de blond și de curajos, vine la Cluj încercând să păstreze vii șansele danezilor în drumul spre CM 2018. Și actualul Schmeichel, în vârstă de 30 de ani, e în plină ascensiune.

Din League Two în "sferturile" Ligii

"Îmi amintesc că, în 2010, jucam în liga a patra, la Notts County, iar acum sunt în elita Champions League. E ceva incredibil", spune vikingul. El a calificat-o pe Leicester în "sferturile" CL, la prima participare, după un sezon european fantastic.

Schmeichel are cinci meciuri din șase fără gol primit în Ligă, a menținut poarta neatinsă acasă și, vital pentru echipa sa, a apărat două penaltyuri în "optimi", hipnotizându-și adversarii.

22 februarie: a plonjat în dreapta, blocând balonul lui Correa, la 0-0, în minutul 14

14 martie: s-a aruncat în stânga și a parat șutul lui N'Zonzi, la 2-0, în minutul 80

Niciun alt goalkeeper nu a mai reușit în istoria Ligii o asemenea performanță în turul și returul unei faze eliminatorii.

"Gândesc și plonjez"

"Întotdeauna, mă pregătesc bine înaintea partidelor, inclusiv la penaltyuri. De multe ori, simt direcția mingii. Gândesc și plonjez. Când am și noroc, apăr!", afirmă Kasper. Marți seară, un uriaș blond se bucura în tribună de parcă el ar fi fost eroul lui Leicester. Era Peter Schmeichel.