INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BAYERN MUNCHEN - CHELSEA LONDRA

VIDEO Bayern - Chelsea 4-5 d. p. » Drogba aduce trofeul Champions League la Londra! Chelsea, Regina Europei pentru prima dată în istorie!

Bayern - Chelsea foto: reuters +42   FOTO
Bayern - Chelsea foto: reuters

Articol de GSP - Publicat sambata, 19 mai 2012 00:00 / Actualizat duminica, 20 mai 2012 01:13

Chelsea este noua campioană a Europei. Echipa londoneză s-a impus în finala de pe Allianz Arena, chiar în faţa celor de la Bayern Munchen, cu scorul de 1-1 (4-3 d.p.).

După această victorie, Chelsea îşi ia revanşa după finala pierdută în 2008, contra lui Manchester United, la penaltyuri. Ultimele 10 minute ale meciului au fost incendiare. Muller a deschis scorul în minutul 83, moment în care Allianz Arena a explodat de bucurie. Însă clipele de fericire au fost de scurtă durată. Cu două minute înainte de fluierul final, Drogba a restabilit egalitatea, ducîndu-i pe suporterii bavarezi de la extaz la agonie.

Prima repriză de prelungiri a reprezentat continuarea calvarului pentru Bayern Munchen. Ribery a obţinut un penalty după ce a fost faultat de Drogba, însă acesta a fost ratat de Robben şi astfel s-a ajuns la loviturile de departajare.

Lahm a marcat primul, a urmat ratarea lui Mata, apoi pe rînd Gomez, David Luiz, Neuer şi Lampard marchează. Olici ratează, iar Ashley Cole restabileşte egalitatea. Iar totul s-a decis la penalty-urile decisive, atunci cînd Schweinsteiger a dat în bară, iar Drogba a adus trofeul la Chelsea.

Roberto di Matteo a al şaptelea antrenor italian care a cîştigat o cupă europeană, însă primul care a făcut-o cu un club străin.

Bayern - Chelsea 1-0 ---> VIDEO gol Muller

Bayern - Chelsea 1-1 ----> VIDEO gol Drogba

ECHIPELE DE START:

Bayern Munchen: Neuer - Lahm, Boateng, Tymoshchuk, Contento - Schweinsteiger, Kroos - Muller, Robben, Gomez - Ribery
Rezerve: Butt, Van Buyten, Petersen, Olici, Rafinha, Usami, Pranjici
Chelsea: Cech - Bosingwa, A.Cole, D.Luiz, Cahill, A.cole - Mikel, Lampard - Kalou, Mata, Bertrand - Drogba
Rezerve: Turnbull, Ferreira, Essien, Romeu, Malouda, Sturridge, Torres

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”