ernesto365
ernesto365  •  25 Aprilie 2012, 12:17
Postat de sapcarosie pe 25 Aprilie 2012, 12:14

Cu Argentina eu zic , anti-fotbal iar cu Columbia fotbal.

in amandoua meciuri am jucat fotbal , romania a dat cate 3 goluri in fiecare meci, deci nu poate fi vorba de antifotbal, antifotbal este cand joci la 0-0 sau egal din minutul 1 pana 90, de altfel argentina romania a fost una dintre cele mai spectaculoase meciuri de la mondiale.

ernesto365
ernesto365  •  25 Aprilie 2012, 12:14
Postat de sapcarosie pe 25 Aprilie 2012, 12:05

In articol scria ultra -defensiv ,extrem de defensiv, nimeni nu vb. de cazul in care te aperi sa conservi un rezultat sau cand intalnesti o echipa mult mai buna,dar sa traga de timp portarul in semifinalele CL din minutu 20, poate nu inteleg eu,scuza-ma , dar e anti-fotbal. salut.

nici tiki taka nu este un fotbal spectaculos ,uneori este foarte plictisitor, te ia somnul la meciurile barcei. fotbal spectacol inseamna viteza, angajament fizic,verticalizari, actiuni in viteza, contre,suturi sanatoase la poarta din afara careului, ceea ce barca nu face,

sapcarosie
sapcarosie  •  25 Aprilie 2012, 12:14
Postat de vlad_condurache pe 25 Aprilie 2012, 12:11

Aștept răspuns la întrebarea de mai jos: România a jucat defensiv sau antifotbal cu Argentina și Columbia în 94?

sapcarosie
sapcarosie  •  25 Aprilie 2012, 12:13
Postat de ildiavolo pe 25 Aprilie 2012, 12:07

5 suturi in 90 de minute cu 72% posesie , Chelsea 3 suturi in 90 de minute cu 28% posesie. Ce-ti spune statistica asta?

Da ocaziile de gol dc nu le sc. ? Cate au fost suturi pe langa poarta? In total au fost 16 ocazi de gol. Tie ce iti spune. Stiti si voi foarte bine Barca merita sa mearga , ca doar numai un retard care nu a vazut niciodata un meci de fotbal poate afirma altfel. In fine . Cu voi nu o scoate nimeni la capat.

ildiavolo
ildiavolo  •  25 Aprilie 2012, 12:12
Postat de ernesto365 pe 25 Aprilie 2012, 12:10

amintiti va de semifinala euro 2000 olanda italia, cu italia aparandu se cu 10 oameni 120 de minute ,cu 2 penaltyuri ratate de olandezi in timpul regulamentar, olanda care a atacat tot meciul. mie mi s a parut una din cele mai frumoasa meciuri vazute vreodata, un duel al defensivei perfecte cu ofensiva.

Da, imi aduc aminte. Sincer meciurile astea cu echipe defensive mi se par mai spectaculoase decat meciurile unde vad un scor de 7-1 de exemplu. Insa cele mai sepctaculoase trebuie sa recunosc ca raman meciurile de 3-3 / 4-3 / 3-4 / 5-4 / 4-5 :)

vlad_condurache
vlad_condurache  •  25 Aprilie 2012, 12:11

ernesto365
ernesto365  •  25 Aprilie 2012, 12:10
Postat de ildiavolo pe 25 Aprilie 2012, 12:01

Astia nu inteleg ca a juca defensiv e o tactica, si un joc defensiv poate fi frumos, prin daruire si lupta.

ildiavolo
ildiavolo  •  25 Aprilie 2012, 12:07

ildiavolo

Dar pasatul de-a latul terenului fara sa tragi la poarta nu-i antifotbal? Retine: 5 suturi in 94 de minute !!!!!

ildiavolo
ildiavolo  •  25 Aprilie 2012, 12:06

A more proper name for this tactical style is "Ultra Defensive". Is based on waiting and repelling attacks while trying to take advantage for every minimal mistakes of the adversary. This requires fierce defenders, an excellent goalkeeper and a striker able enough to exploit few goal chances.