INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  GRUPA B / LUDOGOREŢ - BASEL 1-0

VIDEO Cosmin Moţi, la un pas de-o gravă accidentare. Dar a meritat » Victoria cu Basel a plecat de la român!

Șoc în minutul 19. Moți acuză impactul cu crampoanele lui Serey Die

Articol de - Publicat vineri, 24 octombrie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 24 octombrie 2014 00:28

Serey Die i-a pus românului crampoanele pe tibie şi pe gleznă, fiind eliminat după numai 19 minute de joc. În superioritate numerică, totul a fost mai simplu pentru bulgari.

Joacă Ludogoreţ în Ligă, iese şi Cosmin Moţi în faţă. Miercuri seară, cu FC Basel, la prima victorie a unei echipe bulgare în istoria competiţiei, ex-dinamovistul a fost la locul potrivit, în momentul potrivit pentru a le uşura gazdelor drumul spre cele 3 puncte.

Pe un atac al elveţienilor, în minutul 19, Serey Die a scăpat balonul de sub control, undeva în jumătatea bulgară. Încercînd să-l recupereze, ivorianul a întins prea mult piciorul şi s-a dus cu crampoanele pe tibia şi pe glezna românului, care tocmai preluase mingea. "A fost fault, dar în nici un caz de cartonaş roşu. Cel mult «galben»", susţine cotidianul elveţian Blick.

Însă "centralul" neamţ Deniz Aytekin a văzut altfel şi l-a expediat pe Die la cabine. "O decizie scandaloasă!", s-a revoltat acelaşi Blick. Bulgarii şi-au văzut de treabă, iar în ultimul minut, şutul lui Minev le-a adus toate 3 punctele.

"După eliminarea lui Die am avut un meci mai uşor. Elveţienii n-au mai contat prea mult în atac. Dar am fi cîştigat oricum" (Cosmin Moţi, fundaş Ludogoreţ)

Mereu în prim-planul Ligii:
- 1-0, 6-5 pen. cu Steaua (play-off) - Transformă primul 11 metri, apoi intră în poartă şi apără două penalty-uri, eliminîndu-i pe roş-albaştri
- 1-2 cu Liverpool - Gafează, ratînd o degajare, mingea ajunge la Balotelli, care înscrie golul victoriei engleze
- 1-2 cu Real - Îi pune genunchiul în faţă lui Ronaldo, portughezul cade artistic, păcăleşte arbitrul şi obţine un penalty din care va egala la unu

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”