INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FC VASLUI - TWENTE 0-0

VIDEO Cronica meciului Vaslui - Twente 0-0 scrisă de Maria Andrieş » Ceasul lui Hizo, cu secole în urmă

Temwanjera a avut mai multe ocazii de a marca

Articol de GSP - Publicat joi, 04 august 2011 00:00 / Actualizat joi, 04 august 2011 09:54

În faţa unui adversar supermecanic, FC Vaslui a ratat o calificare de care n-a fost nici un minut aproape

Explicaţia la îndemînă ar fi că, în vreme ce moldovenii jucau în play-off- ul istoriei cu turcii şi tătarii, olandezii cultivau lalele şi se  pregăteau de Liga Campionilor. Aşa s-a văzut în teren, de parcă Twente ar avea secole de antrenament mai mult decît Vasluiul. Adevărul însă e şi mai la îndemînă decît scuzele istorice: cele două goluri din tur au atîrnat ca plumbul de ghetele jucătorilor lui Hizo.

Vezi aici rezumatul partidei FC Vaslui - Twente 0-0

"Biscuim, Măria Ta!"

Meciul a avut eleganţa aşteptată de la un meci gata jucat. Terenul perfect, verde ca Marea Nordului, înainte de furtună. În tribune, cîteva mii de spectatori care i-au fluierat corespunzător, fără patimă, pe olandezi. Gazdele au început curajos, cu Adailton lansîndu-l pe Temwanjera spre poarta lui Mihailov (min.2) şi cu Bălace trimiţînd în braţele portarului, după un sprint pe stînga (min.5). Dar, după prima lovitură liberă a olandezilor, elanul galben- verzilor s-a temperat. Cu un Wesley retras şi un Adailton imprecis, Vasluiul i-a lăsat treptat pe oaspeţi să impună ritmul.

Vezi o galerie foto de la partida FC Vaslui - Twente 0-0

Olandezii ajungeau mai repede, fără să forţeze, în careul lui Cerniauskas, vasluienii ieşeau tot mai greu din apărare şi ezitau la finalizare. Bălace şi-a consumat bateriile smulgînd un corner (min.13), apoi evadînd şi pasîndu-i neglijent lui Temwanjera. Marea ocazie a primei reprize a irosit-o Adailton, care a sprintat 20 de metri şi, în careu, a şutat în Douglas, care-i apăruse în faţă (min. 23).

Sînmărtean şi Răzvan Neagu au testat şi ei vigilenţa apărării olandeze, dar n-au reuşit să scoată din ritm mecanismul lui Twente. Hizo se uita la ceas mai des decît la teren, la finalul primei reprize, Vasluiul părea că are nevoie de încă două meciuri pentru a înscrie măcar un gol.

Cerniauskas, imperial de nevoie
După pauză, secolele de antrenament la şlefuit diamante şi-au spus cuvîntul în jocul lui Twente. Olandezii au întreprins mici expediţii de intimidare în jumătatea gazdelor. De Jong a trimis din marginea careului, dar Papp a intervenit salvator (min. 48), apoi Ruiz a păcălit apărarea moldovenilor, a trecut de Cerniauskas şi a tras peste (min. 55), stîrnind fluierături în parte admirative din tribune.

Hizo se uita încă la ceas, nu timpul lipsea, ci motivaţia. Bălace, reîncărcat, şi Adailton au scăpat de cîteva ori spre careul olandez. Dar nu i-a urmat nimeni şi n-au produs nici un pericol, nici o tresărire în mecanismul incasabil al lui Co Adriaanse. Nu e un mecanism fixat să înscrie neapărat, doar să ţină jocul la limita amorţelii.

Au stins jocul
Cerniauskas a respins un balon expediat din zece metri de Berghuis (min. 66) şi publicul nici nu mai fluieră. Meciul s-a stins pe terenul verde de Neamţ, cum s-ar fi jucat dacă Vasluiul avea două goluri avans? Twente ar fi avut mai multe de arătat, iar tribunele ar fi fost pline şi febrile. Dar aşa, cînd Temwanjera trimite de două ori larg cu capul peste poartă (min.76 şi min.81), olandezii se regrupează şi închid culoarele, cu siguranţa cu care altădată pictau cartofi în clarobscur. Iar jucătorii lui Hizo se mişcă dezordonat, cu resemnarea cu care, acum cîteva secole, în play-off-urile Evului Mediu, se fabricau alibiuri pentru ratarea calificării.