INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  STEAUA - LEGIA VARŞOVIA 1-1

VIDEO + FOTO Calificarea se joacă la Varşovia » Steaua - Legia 1-1

Articol de GSP - Publicat miercuri, 21 august 2013 00:00 / Actualizat miercuri, 21 august 2013 23:41

Steaua nu a reuşit să cîştige partida tur cu Legia chiar dacă a deschis scorul prin Piovaccari. Polonezii au egalat în a doua repriză prin Kosecki.

VIDEO cu golurile şi cele mai importante faze din Steaua - Legia

Steaua a început în ofensivă partida, iar Piovaccari a avut prima ocazie importantă din minutul 11. Italianul a ratat în poziţie de 1 la 1 cu Kuciak. Fostul portar al Vasluiului a fost în zi excelentă şi a mai scos două şuturi foarte bune ale lui Nicuşor Stanciu şi Cristi Tănase.

Pînă la urmă a venit şi golul în poarta polonezilor. La a doua încercare, Federico Piovaccari l-a lobat pe Kuciak. Pasa a venit din partea lui Bourceanu.

Finalul reprizei a aparţinut Legiei, iar Tătăruşanu a respins de lîngă bară după o reluare a polonezilor. Mai mult, Pintilii a primit cartonaş galben şi va absenta la returul de la Varşovia. Mijlocaşul Stelei s-a şi accidentat şi a fost schimbat la pauză.

Spre deosebire de prima parte, Legia a început mult mai bine repriza a doua şi a marcat prin Kosecki. Steaua s-a năpustit apoi spre poarta lui Kuciak, dar Bourceanu, Iancu şi Tănase ori au fost blocaţi de portarul oaspeţilor, ori au reluat pe lîngă poartă.

Returul se va disputa marţi, pe 27 august, de la 21:45. Partida va fi liveTEXT pe GSP.RO.

Desfăşurarea liveTEXT:

min. 90+3: Final de meci, Steaua - Legia 1-1.

min. 90+2: Ultima ocazie a Stelei, Kuciak scoate şutul lui Adrian Cristea.

min. 89: Ratare mare a Stelei, Popa şutează bine de la marginea careului, Kuciak deviază în corner, dar arbitrul nu vede şi nu acordă corner.

min. 81: Dvalişvili intră în locul lui Saganovski.

min. 78: Kuciak este şi el avertizat pentru trageri de timp.

min. 76: Zyro vede "galben" după un fault asupra lui Popa.

min. 75: Steaua a bătut repede un corner, dar Iancu nu a ajuns la centrarea lui Tănase.

min. 74: Modificare la Legia, Zyro intră şi Kucharczyk iese.

min. 71: Latovlevici şutează foarte bine, asemănător ca în meciul cu Dinamo, dar puţin peste poartă.

min. 70: Ultima schimbare la Steaua: Adrian Cristea în locul lui Piovaccari.

min. 66: Prepeliţă vede "galben" pentru un fault asupra lui Furman.

min. 61: Iancu intră în locul lui Stanciu.

min. 59: Steaua este aproape de 2-1, dar şutul lui Bourceanu a trecut extrem de puţin pe lîngă poartă. Mingea a muşcat şi bara.

min. 55: Kosecki a marcat din nou, dar asistentul a semnalizat ofsaid. Scorul rămîne 1-1.

min. 53: GOL LEGIA! Kosecki egalează cu un şut din 10 metri.

min. 51: Legia a început mai bine repriza a doua, Steaua nu se apropie deocamdată de poarta lui Kuciak.

min. 46: Prima schimbare şi la Steaua: Pintilii este înlocuit cu Prepeliţă.

min. 46: A început a doua repriză.

min. 45+4: Final de repriză, Steaua conduce cu 1-0.

min. 44: Ocazie mare a Legiei, Tătăruşanu respinge de lîngă bară.

min. 41: Duel tare pentru o minge între Pintilii şi
Rzezniczak. Mijlocaşul român iese sîngerînd.

min. 37: Cartonaş galben Pintilii! Va absenta în meciul retur de la Varşovia.

min. 34: GOL STEAUA! Piovaccari deschide scorul după ce îl lobează pe Kuciak.

min. 33: Kuciak este în zi de graţie, scoate şi în faţa lui Tănase.

min. 30: Polonezii sînt din ce în ce mai tăioşi pe contraatacuri, reluarea lui Saganowski a fost însă slabă.

min. 27: Legia face deja prima schimbare: Broz intră în locul lui Jodlowiec.

min. 24: Şut foarte bun al lui Nicuşor Stanciu de la aproape 25 de metri, Kuciak respinge din nou.

min. 19: Rzezniczak vede primul cartonaş galben al meciului.

min. 16: Legia se apără excelent, Steaua are probleme în a se apropia de poarta lui Kuciak.

min. 11: Cea mai mare ocazie din startul confruntării, Piovaccari nu reuşeşte să-l învingă pe Kuciak după o pasă perfectă a lui Stanciu.

min. 7: Polonezii încearcă primele contraatacuri periculoase, Georgievski intervine salvator.

min. 4: Prima acţiune periculoasă a Stelei, Piovaccari este blocat de un fundaş polonez.

min. 2: Steaua pune presiune din primele minute, centrarea lui Popa este reţinută de Kuciak.

min. 1: A început partida.

*****

UPDATE 20:30 / La solicitarea jucătorilor stelişti, organizatorii partidei au decis să mai ude preţ de 10 minute gazonul, care nu se prezintă în condiţii foarte bune. Începînd de mîine, acesta va fi schimbat în totalitate pentru partidele naţionalei pentru meciurile cu Ungaria şi Turcia.

UPDATE 20:10 Echipele de start:

Steaua: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Ad. Popa, N. Stanciu, Tănase - Piovaccari
Rezerve: Niţă, Filip, Prepeliţă, Ad. Cristea, Pîrvulescu, Răduţ, Iancu

Legia: Kuciak - Rzezniczak, Jodlowiec,  Dossa Junior, Wawrzyniak - Vrdoljak, Furman - Kucharczyk, Radovici, Kosecki - Saganowski
Rezerve: Skaba, Brzyski, Broz, Helio Pinto, Ojamaa, Dvalişvili, Zyro

UPDATE 19:15 S-au deschis porţile de la Naţional Arena. Sînt aşteptaţi 50.000 de suporteri pe cel mai mare stadion din ţară.

Fără Chiricheş!
Fundaşul s-a accidentat la antrenament şi va rata partida cu Legia! Citeşte aici detalii!