Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

LIGA CAMPIONILOR    •   JUVENTUS - AS MONACO 2-1 (2-0 ÎN TUR)

VIDEO+FOTO Juventus e în finală! Victorie tur-retur pentru echipa lui Allegri, în fața lui AS Monaco

Marti, 09 Mai 2017

AS Monaco nu a reușit minunea pe Juventus Stadium, iar "Bătrâna Doamnă" este prima echipă calificată în finala acestui sezon, după 2-1 pe teren propriu și 2-0 în meciul jucat la Monaco, în urmă cu o săptămână.

Monegascii au început meciul în atac, iar Mbappe și Falcao au trecut pe lângă deschiderea scorului în primul sfert de oră.

Allegri a fost nevoit să facă o primă schimbare încă din minutul 9, când Sami Khedira a suferit o accidentare și a fost înlocuit cu Claudio Marchisio.

Prima mare ocazie a lui Juventus a venit după 20 de minute de joc, dar Higuain a șutat din careu, dar Subasici a fost atent și a parat execuția. A urmat un adevărat asediu la poarta croatului, care a mai fost pus la încercare, pe rând, de Mario Mandzukici și Pijanici, însă Juventus nu a reușit să modifice scorul de pe tabelă.

În minutul 33, același Mandzukici a trimis în plasă o minge respinsă inițial de Subasici. Cu câteva momente înainte de pauză, Dani Alves a majorat avantajul oaspeților cu un șut din prima expediat din afara careului.

Mbappe a redus din diferență în minutul 69, dar efortul monegascilor nu a fost suficient pentru o revenire, iar Juventus va juca o nouă finală a Ligii, după cea pierdută în fața Barcelonei în 2015, scor 1-3.

În cealaltă seminfinală, Real Madrid joacă miercuri, de la 21:45, împotriva lui Atletico Madrid. În tur, echipa lui Zidane s-a impus pe "Santiago Bernabeu" cu scorul de 3-0. Partida va putea fi urmărită în direct pe TV Dolce Sport, ProTV și liveTEXT pe GSP.RO.

VIDEO » Juventus - AS Monaco 2-1 (în tur: 2-0)
Au marcat: Mandzukici '33, Dani Alves '45/ Mbappe '69