Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

LIGA CAMPIONILOR    •   OPTIMI UEFA CHAMPIONS LEAGUE

VIDEO + FOTO » Regele Leo Messi o umilește pe Chelsea și o duce pe Barcelona în sferturile Champions League » Care sunt toate echipele calificate

Miercuri, 14 Martie

Azi s-au jucat ultimele meciuri din returul optimilor UEFA Champions League.

• Barcelona, Bayern Juventus, Real Madrid, Manchester City, Liverpool, Sevilla și AS Roma sunt echipele calificare în sferturi;
  • Tragerea la sorți pentru sferturile Champions League va avea loc vineri.

Barcelona - Chelsea 3-0

Au marcat: Messi 3', 64',Dembele 21'->>>   Vezi VIDEO cu golurile AICI

După 1-1 în tur, Barcelona a rezolvat rapid soarta calificării. Leo Messi a început fulminant meciul. Starul argentinian a marcat după 2 minute, cu un șut la colțul lung, printre picioarele lui Courtois.

În minutul 20, Messi a recuperat o minge la mijlocul careului, a driblat doi adversari și i-a pasat excelent lui Ousmane Dembele. Francezul de 20 de ani a preluat și a șutat în diagonală, de la 12 metri, marcând primul gol în tricoul blaugrana.

Chelsea a început să pună presiune, iar în finalul reprizei, Marcos Alonso a trimis în bară, din lovitură liberă, de la 20 de metri.

După pauză, Chelsea a căutat egalarea, dar tot Messi a marcat. În minutul 64, vedeta Barcelonei a reușit golul 100 în Liga Campionilor. Messi a înscris la fel, cu un șut de la 7 metri, la colțul lung, printre picioarele lui Courtois.

Până la final, londonezii nu au mai avut nicio ocazie, iar Barcelona și-a asigurat calificarea în sferturil Champions League. În ultimele minute ale meciului, Chelsea avea mai mulți spanioli decât Barcelona. Londonezii i-au avut în teren pe Azpilicueta, Fabregas, Alonso, Morata și Pedro, iar catalanii pe Sergi Roberto, Pique, Jordi Alba și Aleix Vidal. Per total, Barcelona a avut 6 spanioli, iar Chelsea 5.

Echipele de start:

Barcelona: Ter Stegen - Sergi Roberto, Pique, Umtiti, Jordi Alba - Rakitici, Busquets, Iniesta -  Demble, Messi, Suarez
Rezerve: Cillessen, Digne, Vermaelen, Aleix Vidal, Andre Gomes, Paulinho, Alcacer
Antrenor:
Ernesto Valverde

Chelsea: C ourtois - Azpilicueta, Christensen, Rudiger - Moses, Kante, Fabregas, Marcos Alonso - Willian, Hazard, Giroud.
Rezerve: Caballero, Zappacosta, Emerson, Bakayoko, Cahill, Pedro, Morata
Antrenor: Antonio Conte

Beșiktaș - Bayern Munchen 1-3

Au marcat: Love 59'/ Thiago 18', Gonul 47-aut., Wagner 84' - VIDEO

După 5-0 în tur, Bayern Munchen n-a forțat în meciul din Turcia, dar a reușit să se impună categoric. Thiago a deschis rapid scorul, în minutul 18, cu un gol din mijlocul careului. După pauză, Gonul și-a marcat în proprie poartă, în minutul 47.

Love a redus din diferență, cu un șut de la 11 metri, iar Wagner a stabilit final scorul în minutul 85.

Echipele de start:

Beșiktaș: Zengin - Gonul, Medel, Uysal, Erkin - Quaresma, Ozyakup, Arslan, Lens - Love, Pektemek
Rezerve: Fabricio, Aksoy, Babel, Adriano, Hutchinson, Negredo, Talisca
Antrenor: Senol Guneș

Bayern: Ulreich - Rafinha, Boateng, Hummels, Alaba - Vidal, Javi Martinez, Thiago - Muller, Lewndowski, Ribery
Rezerve: Starke, Wagner, Rudy, James Rodriguez, Bernat, Kimmich, Sule
Antrenor: Jupp Heynckes