INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  "OPTIMI"

VIDEO+FOTO Seară de vis pentru Di Maria și Cavani! PSG a umilit-o pe Barcelona în "optimile" Ligii Campionilor » Benfica a câștigat cu Borussia Dortmund

Articol de GSP - Publicat marti, 14 februarie 2017 17:19

Marți seară s-au jucat primele două partide din manșa tur a optimilor de finală ale Ligii Campionilor. Rezultatul șoc al serii a fost cel dintre PSG și Barcelona. Celălalt meci s-a disputat între Benfica și Borussia Dortmund, scor 1-0

Formația franceză a umilit trupa lui Messi, Neymar și Suarez cu un categoric 4-0. Angel Di Maria a reușit o dublă chiar în ziua în care a împlinit 29 de ani.

Argentinianul a deschis scorul în minutul 18 după ce a transformat perfect o lovitură liberă de la 17 metri, reușind astfel să bifeze goluri în ultimele două partide disputate împotriva Barcelonei.

Julian Draxler a majorat diferența cu 5 minute înainte de finalul primei reprize, după o pasă foarte bună de la Verratti. Angel Di Maria și-a continuat recitalul de ziua sa și a prins un șut superb de la 20 de metri în minutul 55, care l-a lăsat fără replică pe ter Stegen.

Sărbătoriții din tabăra parizienilor au continuat să iasă la rampă și Edinson Cavani a stabilit scorul final, în minutul 72, chiar în ziua în care a schimbat prefixul și a ajuns la 30 de ani. Barcelona a mai luat 4 goluri de la Bayern Munchen în urmă cu tot atâția ani.

În cealaltă partidă a serii, Benfica a câștigat cu 1-0 în fața Borussiei Dortmund după golul lui Mitroglou din minutul 48. Nemții au ratat un penalty prin Aubameyang în minutul 58.

PSG - Barcelona 4-0 (liveTEXT)
Au marcat: Di Maria 18, 55, Draxler 40, Cavani 72 (VIDEO)

PSG: Trapp - Meunier, Kimpembe, Marquinhos, Kurzawa - Verratti, Rabiot - Di Maria, Matuidi, Draxler - Cavani
Rezerve: Areola, Aurier, Ben Arfa, Nkunku, Pastore, Lucas, Maxwell

Barcelona: ter Stegen - Roberto, Pique, Umtiti, Alba - Gomes, Busquets, Iniesta - Messi, Suarez, Neymar
Rezerve: Cillessen, Rafinha, Digne, Mathieu, Paco, Rakitici, D. Suarez

Benfica - Borussia Dortmund 1-0 (liveTEXT)
A marcat: Mitroglou 49 (VIDEO)

Benfica: Ederson - Semedo, Luisao, Nilsson, Eliseu - Salvio, Pizzi, Fejsa, Carrillo - Silva, Mitroglou
Rezerve: J. Cesar, Almeida, Augusto, Cervi, Jimenez, Jardel, Samaris

Borussia Dortmund: Burki - Pisczek, Sokratis, Bartra, Schmelzer, Durm - Dembele, Wigl, Guerreiro - Reus, Aubameyang