INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BARCELONA - AJAX 4-0

VIDEO Leopardul » Răspunsul lui Messi pentru Ronaldo: hat-trick cu Ajax!

Denswil şi Van Rhijn, fundaşii lui Ajax, nu pot decît să-l admire pe Messi

Articol de - Publicat joi, 19 septembrie 2013 00:00 / Actualizat joi, 19 septembrie 2013 02:28

Ca un animal de pradă a fost aseară argentinianul Barcei, după ce Cristiano marcase tot 3 goluri la Galata - Real 1-6. A 4-a "triplă" a lui Messi în Ligă.

O nouă provocare, de asta are nevoie Messi în fiecare clipă. Şi iată mănuşa aruncată de marele rival, Cristiano Ronaldo! Hat-trick la Istanbul, marţi seară.

Reacţia? Peste noapte, "puricele" a redevenit leopard, rapid, agil şi feroce. Gata să devoreze prada din Champions League.

1-0, minutul 22: rachetă sol-aer din lovitură liberă de la 22 de metri, bară-gol

2-0, minutul 55: Denswil, 20 de ani, olandezul care declara curajos "O să-l mănînc de viu pe Messi", a fost îngenuncheat în careu de fenta sud-americanului; finalizarea simplă, la colţul scurt

4-0, minutul 75: Leo şi-a fixat toţi adversarii şi a şutat printre ei, de la 16 metri, la firul ierbii

Messi a alergat 8,6 kilometri, a avut 6 şuturi, 4 cadrate, 3 concretizate. Alinare pentru Gerardo Martino, plecat azi-noapte acasă, în Argentina, la înmormîntarea tatălui.

62 de goluri are Messi în 80 de meciuri de Ligă; Ronaldo are 54 (97); lider e Raul, cu 71 (144)

321 de goluri a marcat superstarul argentinian pînă la 26 de ani la Barcelona în toate competiţiile