INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  CHELSEA - PSG 2-0 (ÎN TUR 1-3)

VIDEO Mou style » Antrenorul lui Chelsea e din nou Special One » Chelsea s-a calificat în semifinale după 2-0 cu PSG

Mourinho (dreapta) se repede spre albaştri, dar primul gînd era să le dea ultimele sfaturi: cum să joace minutele de final // Foto: Reuters

Articol de - Publicat miercuri, 09 aprilie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 09 aprilie 2014 00:25

Portughezul a terminat meciul cu 4 atacanţi. Şi a fost răsplătit. Ba l-a trimis în semifinale în minutul 87. O altă "rezervă", Schurrle, deschisese scorul. Fără Ibrahimovici, accidentat, PSG s-a predat.

A doua manşă a "sferturilor", a doua imagine memorabilă cu Mourinho. În tur, învins cu 3-1, cu gol primit în ultimele secunde ale prelungirilor, managerul lui Chelsea îl îmbrăţişa pe Blanc cînd meciul încă nu se terminase. În returul de aseară, tot spre final, în minutul 87, The Special One alerga ca un zănatic de-a lungul tuşei, plonjînd peste grămada albastră a victoriei.

Împotriva tuturor
Veşnic atacat, Mourinho rămîne imperturbabil. Şi neschimbat. Se plînge de tot ce îl înconjoară, îşi ironizează adversarii ("A fost PSG bună în tur? Păi, noi le-am înscris şi golurile lor, şi pe al nostru"), nu-şi iartă nici propriii fotbalişti, joacă la rezultat - "Gîndeşte numai pe termen scurt", îl acuză Cruyff -, dar cîştigă. Se califică. Acesta e stilul lui. "El decide, el face diferenţa", l-a descris Ilie Dumitrescu la Digi. Perfect adevărat.

Prima mutare: Schurrle
Aseară, după un sfert de oră, fanii lui Chelsea aveau moralul la pămînt. Tocmai se accidentase Hazard, genialul lor belgian. Mou a reacţionat prompt. "Schurrle o să-i sperie pe francezi cu fentele lui în viteză". Şi a mizat pe el. În minutul 32, neamţul a deschis scorul. Un gol umilitor pentru PSG, pornit dintr-o aruncare de la margine! Ivanovici a lansat mingea ca la un corner, David Luiz a deviat şi atunci a apărut Schurrle. Nemarcat în mijlocul careului, fantezistul blond a şutat fără să mai stea pe gînduri. 1-0.

Intră Ba, intră şi Torres. Şi golul izbăvitor a venit
În repriza a doua, albaştrii au început la fel, dominant, în forţă, au avut două transversale în două minute, Schurrle (52) - Oscar (54). Apoi, Mourinho renunţă la doi mijlocaşi, Lampard şi Oscar, riscînd totul pe ofensivă, cu Ba şi Torres. Mai erau Eto'o şi Schurrle. "N-am atacanţi adevăraţi", i-a biciuit lusitanul pe ai lui după tur. Unul dintre ei, senegalezul Ba, a înscris pentru 2-0. Nu contează cum. Chinuit, parcă a împins mingea în plasă cu o lopată invizibilă. Era golul calificării.

8 semifinale de Champions are Mourinho în cariera sa, unicul antrenor cu o asemenea performanţă

1 jucător suspendat va avea Chelsea în semifinalele Ligii: sîrbul Ivanovici (cumul de cartonaşe)

CHELSEA - PSG 2-0 (în tur 1-3)
(Schurrle 32, Demba 87)

CHELSEA: Cech - Ivanovici, Cahill, Terry, Azpilicueta - David Luiz, Lampard (66 Demba Ba) - Willian, Oscar (81 Torres), Hazard (18 Schurrle) - Eto'o. Antrenor: J. Mourinho

PSG: Sirigu - Jallet, Alex, Thiago Silva, Maxwell - Verratti (55 Cabaye), Thiago Motta, Matuidi - Lucas (84 Marquinhos), Cavani, Lavezzi (73 Pastore). Antrenor: L. Blanc