Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

LIGA CAMPIONILOR    •   MANCHESTER UNITED

VIDEO Mourinho, răspuns incredibil după înfrângere: "Prima repriză a fost perfectă, fotbalul e nedrept”

Articol de — Theodor Jumătate Joi, 23 Noiembrie 2017

Manchester United a pierdut surprinzător la Basel, scor 0-1, dar managerul spune: "Dacă jucăm de zece ori acest meci, avem nouă victorii. La pauză, ar fi trebuit să conducem cu 5-0".

Chiar și cu patru victorii și golaveraj 10-1 în primele patru etape, Manchester nu s-a calificat încă în "optimile" Champions League. Trupa de șoc a lui Mourinho a cedat neașteptat în runda a 5-a pe "St. Jakob-Park" din Basel, pierzând în minutul 89!

Managerul lui United nu înțelege această înfrângere, considerând că "fotbalul e nedrept. Prima repriză a fost perfectă, dar fără goluri. Dacă disputăm de zece ori acest meci, avem nouă victorii. La pauză, ar fi trebuit să conducem cu 5-0".

Mourinho le-a vorbit jurnaliștilor despre eșecul suferit la Basel când era pe banca lui Chelsea. Tot un 0-1, pe 26 noiembrie 2013, Salah marcând în minutul 87. "Am fost învins deja aici, cu Chelsea. Dar atunci am jucat foarte prost. Acum, a fost exact invers. N-am avut noroc".

Rezumatul VIDEO al meciului

6-3 a fost raportul mingilor cadrate în favoarea lui Basel; United a avut 15 șuturi la poartă (gazdele, 12)

Ibra, primul în Ligă cu 7 echipe diferite

Refăcut după ruptura de ligamente încrucișate, Ibrahimovici a debutat de-abia miercuri seară în Champions cu Man. United. Și a devenit primul jucător din istorie care a evoluat în Ligă cu 7 echipe diferite: Ajax, Juventus, Inter, Barcelona, Milan, PSG și Manchester.

Zlatan, ultimele 16 minute pe teren la 0-1 cu Basel, i-a devansat pe Saviola și Anelka (ambii cu 6 formații).