INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BAYERN MUNCHEN - BARCELONA 4-0

VIDEO şi FOTO FantoMessi şi vînătorii de stafii » Măcel pe Fussball Arena: Bayern - Barcelona 4-0!

Articol de GSP - Publicat marti, 23 aprilie 2013 00:00 / Actualizat marti, 23 aprilie 2013 23:37

Bayern Munchen şi-a asigurat în proporţie de 99% calificarea în finala Ligii Campionilor, după ce a umilit Barcelona pe Fussball Arena, scor 4-0.

Vezi aici VIDEO cele mai importante ocazii!

Această semifinală a adus faţă în faţă cele mai bune echipe din Germania şi Spania în acest sezon. Bavarezii sînt deja campioni, pe cînd catalanii sînt lideri în La Liga, avînd 13 puncte avans în faţa Realului.

Bayern a demonstrat şi în campionat o poftă de joc incredibilă, iar în această seară nu i-a dat nici o şansă Barcelonei, echipă la care Messi nici nu s-a făcut observat. Cu acest scor bavarezii şi-au luat revanşa după umilinţa suferită în sferturile Ligii din sezonul 2008-2009, atunci cînd catalanii au învins Bayern pe Camp Nou, scor 4-0.

Scorul a fost deschis de Muller în minutul 25 cu o lovitură de cap la colţul scurt. Gomez a dus scorul la 2-0 în minutul 49, pentru ca Robben şi acelaşi Muller să stabilească scorul final. Barcelona are şansa de a mai spăla din această ruşine la returul de pe 1 mai.

Echipele de start:

Bayern: Neuer - Lahm, Dante, Boateng, Alaba - Javi Martinez, Schweinsteiger - Robben, Muller, Ribery - Gomez

Rezerve: Starke, Van Buyten, Rafinha, Shaqiri, Luiz Gustavo, Tymoshchuk, Pizarro

Barcelona: Valdes - Dani Alves, Pique, Bartra, Alba - Xavi, Busquets, Iniesta - Alexis, Messi, Pedro

Rezerve: Pinto, Montoya, Abidal, Fabregas, Thiago Alcantara, Song, Villa

***

min 90+3: FLUIER FINAL! Bayern se impune cu 4-0!

min 90+1: Iniesta primeşte cartonaşul galben

min 90: Jordi Alba vede cartonaşul galben, după ce îl loveşte cu mingea în faţă pe Robben. Fundaşul va lipsi în returul de pe Camp Nou

min 89: Iese Ribery, intră Shaqiri

min. 83: Villa intră în locul lui Pedro

min. 83: Pizzaro intră în loucul lui Muller

min. 82: GOL BAYERN! Ribery pasează la Alaba, iar acesta a pasat la Muller în careu, iar atacantul a înscris în poarta goală

min. 80: Muller scapă singur cu Valdes, însă portarul Barcelonei respinge, mingea ajunge la Schweinsteinger, care a pasat la Robben, însă şutul olandezului a fost respins de Pique

min. 77: Şut al lui Bartra din întoarcere dintr-o poziţie excelentă, însă mingea ajunge în aut

min. 74: GOL BAYERN! Robben trece de Alba, Muller îl blochează şi el pe fundaşul Barcelonei, iar olandezul pătrude şi înscrie la colţul lung

min. 72: Luiz Gustavo intră în locul lui Mario Gomez

min. 70: Ocazie uriaşă a Barcelonei, însă Bartra a reluat slab deşi se afla într-o situaţie excelentă

min. 67: Presiunea scorului îşi spune cuvîntul. Catalanii au trecut la cîrma partidei

min. 62: Prima încercare ofensivă a oaspeţilor în această repriză, însă pasa lui Alba a fost respinsă excelent de Dante din faţa lui Messi

min. 58: Robben reia cu capul din centrul careului, mingea trece puţin alături

min. 55: Ribery reia din unghi, mingea trece puţin pe lîngă bara porţii lui Valdes

min. 52: Şut al lui Muller de la marginea careului, mingea trece pe lîngă bară

min. 49: GOL BAYERN! Muller centrează cu capul în careu, de unde Mario Gomez înscrie în poarta goală

min. 47: Javi Martinez primeşte cartonaş galben

min. 46: A început repriza secundă!

min. 45: PAUZĂ! Bayern conduce Barcelona, scor 1-0, graţie unui gol marcat de Thomas Muller în minutul 25

min. 44: Barcelona nu reuşeşte să îşi creeze vreo ocazie importantă la poarta bavarezilor. Bayern controlează partida fără prea multe probleme

min. 39: Bartra are o intervenţie dură asupra lui Muller, Kassai îi arată cartonaşul galben

min. 37: Gomez primeşte galben pentru un fault la Messi

min. 32: Dante reia cu capul, mingea îl loveşte în mînă pe un jucător al Barcelonei, din nou arbitrul nu acordă nimic

min. 29: Pedro a pasat excelent în faţa porţii, de unde Dante a respins excelent din faţa lui Messi

min. 25: GOL BAYERN MUNCHEN! Robben centrează în faţa porţii, de unde Dante reia greşit, însă mingea ajunge la Muller, care înscrie cu capul

min. 22: Bavarezii domină în continuare partida. Catalanii nu au reuşit încă să pună în pericol poarta adversă

min. 16: Şut al lui Muller, Valdes reţine în siguranţă

min. 15: Şut puternic al lui Lahm, mingea este respinsă de Pique, bavarezii au cerut penalty

min. 9: Pique reia cu capul de lîngă Dante, mingea trece alături

min. 7: Bayern domină acest start de partidă, a şi avut o mare ocazie.

min. 2: Fază periculoasă a gazdelor. Robben se află faţă în faţă cu Valdes, însă şutul acestuia este respins excelent de portarul Barcelonei

min. 1: A început partida!