INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  SCHALKE – GALATASARAY 2-3 (ÎN TUR 1-1)

VIDEO Sultan Burak » Galatasaray e în sferturile Ligii după 3-2 cu Schalke. Yilmaz a punctat din nou

Burak Yilmaz (dreapta) îl depăşeşte pe Hildebrand şi înscrie în
poarta goală. Era 1-2 // Foto: Reuters
Burak Yilmaz (dreapta) îl depăşeşte pe Hildebrand şi înscrie în poarta goală. Era 1-2 // Foto: Reuters

Articol de - Publicat miercuri, 13 martie 2013 00:00 / Actualizat miercuri, 13 martie 2013 00:06

Golgeterul Ligii, cu 8 reuşite, a marcat în ambele manşe, calificînd Galata în “sferturi”. Iar Schalke (fără Marica, nerefăcut) rămîne acasă.

Pare incredibil, dar e adevărat. Turcul Burak Yilmaz, atacantul lui Galatasaray, este, după “optimi”, cel mai bun marcator al Ligii.

Are la fel de multe goluri ca şi Cristiano Ronaldo: 8. A înscris în tur şi a făcut şi aseară. La 1-1, scor care ar fi dus la prelungiri, Burak l-a depăşit în viteză pe Howedes, i-a furat mingea din faţă lui Hildebrand, marcînd în poarta goală. 1-2, înainte de pauză. Oricît s-au zbătut
nemţii, n-au reuşit mai mult decît golul egalării. Iar Galata s-a calificat: 2-3 la Gelsenkirchen.

Meciul de aseară a fost umbrit de accidentarea lui Semih Kaya. A fost lovit în cap cu gheata (neintenţionat) de Draxler, suferind o comoţie şi fiind scos cu targa de pe teren.

9 şuturi a avut pe poartă Galatasaray, marcînd 3 goluri (Schalke, 12 şuturi cadrate, două goluri)

SCHALKE – GALATASARAY   2-3
(Neustadter 17, Bastos 63 – H. Altintop 37, Burak 42, Umut 90+5)

SCHALKE: Hildebrand – Uchida, Howedes, Matip, Kolasinac – Hoger (46 Meyer), Neustadter (46 Fuchs) – Farfan, Draxler, Bastos – Pukki (46 Obasi). Antr. J. Keller

GALATASARAY: Muslera – Eboue, Semih (79 Gokhan Zan), Nounkeu, Riera – Felipe Melo – H. Altintop, Sneijder (70 Amrabat), Selcuk –
Drogba, Burak (85 Umut). Antr. F. Terim

A arbitrat Jonas Eriksson
Galatasaray s-a calificat pentru „sferturi” (tur 2/3 aprilie; retur 9/10 aprilie). Tragerea la sorţi e vineri.

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”