INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  VILLARREAL - JUVENTUS 1-1

FOTO Villarreal - Juventus 1-1. Vlahovic n-a fost de ajuns! „Bătrâna Doamnă” ratează victoria în Spania, iar calificarea se va decide în retur

Villarreal - Juventus / Sursă foto: Guliver/Getty Images +14   FOTO
Villarreal - Juventus / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat marti, 22 februarie 2022 23:52 / Actualizat miercuri, 23 februarie 2022 00:56

Villarreal și Juventus au încheiat la egalitate, 1-1, manșa tur din optimile de finală ale Ligii Campionilor. Vlahovic a marcat la debutul în Ligă, însă finalul le-a aparținut spaniolilor, care au egalat prin Parejo și păstrează șanse pentru retur.

Programul complet + rezultatele din optimile Ligii Campionilor

„Bătrâna Doamnă” nici nu visa la un început atât de bun pe Estadio de la Cerámica, într-o deplasare ce se anunța mai mult decât complicată. Însă Juve a pornit ca din tun! De 32 de secunde a avut nevoie irezistibilul Vlahovic pentru un prim gol în Champions League

Sârbul a primit o pasă de peste 40 de metri, a lăsat în urmă doi fundași ai „Submarinului Galben” și l-a învins pe Geronimo Rulli cu un șut plasat. 1-0 pentru Juve și coordonatele meciului schimbate încă din primul minut.

Defensiva lui Juventus a tremurat în momentul 13, după o fază șnur a spaniolilor, însă reluarea lui Lo Celso s-a dus în bară. Villarreal a continuat să preseze, iar trei minute mai târziu a fost din nou aproape de gol: Danjuma a reluat cu călcâiul din șase metri, dar Szczesny a reținut în doi timp.

+10 FOTO

„Bătrâna Doamnă” ratează victoria în Spania, iar calificarea se va decide în retur

Dacă Juventus a făcut deliberat un pas înapoi, Villarreal a continuat să atace cu toate liniile. Până la urmă, apărarea italienilor a cedat, chiar dacă Allegri îl trimisese în teren după pauză și pe Bonucci. În minutul 66, fundașii lui Juve s-au poziționat groaznic la un atac al „Submarinului”, iar Parejo, lansat excelent de Capoue, nu a ratat.

Juventus a fost aproape de golul victoriei în minutul 85, când Vlahovic a șutat periculos de la 16 metri. De data acesta, Rulli l-a blocat pe sârb, intervenția argentinianului mutând suspansul pentru returul din 16 martie.

Villarreal - Juventus Torino 1-1