INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ZALGIRIS - GALATASARAY 2-2

VIDEO CU GOLURILE Surpriză uriașă în preliminariile UCL » Jucătorii refuzați de Superligă au smuls un egal cu Galatasaray!

Zalgiris - Galatasaray/ foto: Instagram @FK Zalgiris

Articol de - Publicat marti, 25 iulie 2023 20:54 / Actualizat marti, 25 iulie 2023 21:31

Zalgiris Vilnius, campioana Lituaniei, a reușit un egal surprinzător cu Galatasaray, campioana Turciei, în turul doi preliminar din Liga Campionilor, scor 2-2. Manșa retur are loc pe 2 august, în Turcia.

Zalgiris a avut pe teren 3 foști jucători din SuperLiga:

• Stipe Vucur, dat afară de Becali de la FCSB după două meciuri, a fost integralist în centrul defensivei.
  • Nicolas Gorobsov, trecut pe la Poli Timișoara, ASA Tg. Mureș, Chiajna și Voluntari, a fost și el integralist în linia de mijloc.
  • Liviu Antal, plecat de la CS Mioveni în această vară, după retrogradarea în Liga 2, a intrat pe teren în minutul 64.
Charalambous, enervat de bulgari în conferința oficială: „Nu cred că Becali a spus asta!” + care a fost momentul la care a râs toată lumea
CSKA 1948 - FCSB

Zalgiris, rezultat surprinzător cu Galatasaray

Zalgiris i-a șocat pe turci în minutul 48, când Oyewusi a scăpat singur pe un contraatac și l-a învins pe portarul Galatei cu un șut din unghi, la colțul lung.

Burdakci a reușit să egaleze cu o lovitură de cap la colțul scurt, în urma unei centrări plouate a lui Akturkoglu ('74).

Doar 4 minute mai târziu, turcii au preluat conducerea pe tabelă, prin Dervisoglu. El a trimis din voleu în poarta goală, după o respingere greșită a portarului advers.

Meciul părea că se îndreaptă spre victoria campioanei Turciei, însă lituanienii nu s-au lăsat și au egalat în prelungirile meciului. Kazlauskas a trimis plasat, din prima, la colțul lung, după o centrare venită și flancul stâng și a declașat nebunia pe stadionul lui Zalgiris.

Pentru Galatasaray a jucat și Moruțan, care a intrat pe teren în minutul 73. Alexandru Cicâldău nu a fost în lotul turcilor.

Charalambous jubilează după ultima mutare reușită de FCSB: „Uriaș, nu mai are nevoie de adaptare!”