INTERNATIONAL  »  PRELIMINARII CM 2010  »  CROAŢIA - UCRAINA 2-2

Bilici recunoaşte: "Am greşit tactica împotriva Ucrainei" :X

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 iunie 2009 00:00

Selecţionerul echipei naţionale a Croaţiei, Slaven Bilici, a recunoscut că a făcut mai multe greşeli în privinţa tacticii de la meciul pe care reprezentativa pe care o pregăteşte l-a disputat, sâmbătă, contra Ucrainei, scor 2-2, în preliminariile CM 2010, informează Reuters.

Tehnicianul i-a schimbat la pauză pe Ivan Juric şi Ivan Rakitic. Golurile Croaţiei au fost reuşite de Mladen Petric (2) şi Luka Modric (68), în timp ce Ucraina a înscris prin Şevcenko (13) şi Gai (54).

"Am lucrat cu două strategii diferite timp de o lună înainte de meci şi din păcate am ales-o pe cea greşită. Am încercat cu formaţia standard în prima repriză, nu a funcţionat, aşa că am făcut schimbări şi am folosit doi mijlocaşi defensivi în partea a doua. Această campanie de calificare nu a mers chiar aşa cum aş fi vrut, dar încă suntem realişti în privinţa calificării la turneul final", a spus Bilic în presa croată.

Echipa naţională a Croaţiei ocupă locul 2 în Grupa a 6-a, având cu două puncte mai mult decât Belarus, care are o partidă în minus. Liderul grupei este Anglia, cu 18 puncte după 6 meciuri.

"Totul stă acum în mâinile noastre şi trebuie să ne concentrăm asupra următoarelor partide. Avem nevoie să câştigăm meciurile pe care le disputăm şi să nu ne gândim la eşecurile adversarilor.
Disputăm următoarea întâlnire în august, este o perioadă a anului ciudată pentru preliminarii, dar sper ca jucătorii să fie în formă după pauza de vară", a adăugat selecţionerul Croaţiei