INTERNATIONAL  »  PRELIMINARII CM 2010  »  BRAZILIA - SUA ÎN FINALA MARE A CUPEI CONFEDERAŢIILOR

Brazilia se impune greu în faţa Africii de Sud, scor 1-0, şi joacă finala Cupei Confederaţiilor cu SUA!

Articol de GSP - Publicat joi, 25 iunie 2009 00:00

Brazilia a obţinut calificarea în finala Cupei Confederaţiilor după ce s-a impus greu, scor 1-0, în faţa Africii de Sud.

Elevii lui Carlos Dunga au fost la cîrma jocului, dar nu au reuşit să fructifice nici una dintre oportunităţile pe care şi le-au creat în prima repriză, fiind nevoiţi să aştepte minutul 88 pentru a scăpa de emoţii. Daniel Alves, intrat pe teren în minutul 82, a transformat impecabil o lovitură liberă de la marginea careului şi face posibilă o confruntare între Brazilia şi marea surpriză a competiţiei, SUA, învingătoare ieri în faţa Spaniei, 2-0.

În finala mică, Africa de Sud şi Spania se vor întîlni duminică, de la ora 16:00.