INTERNATIONAL  »  PRELIMINARII CM 2010  »  ZONA ASIA

Japonia şi Australia, Coreea de Sud și Olanda sînt primele calificate la Mondial

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 iunie 2009 00:00

Grupa A a fazei finale asiatice a oferit, ieri, cele dintîi reprezentative care şi-au garantat prezenţa la CM de anul viitor. Japonia a obţinut prima dreptul de a se alătura gazdei Africa de Sud. Obligaţi să bată în Uzbekistan pentru a se califica, niponii au învins la Taşkent cu 1-0. Crucialul gol din minutul 9 l-a înscris Shinji Okazaki, atacantul de 23 de ani de la Shimizu S-Pulse fiind servit de Kengo Nakamura. Trupa pregătită acum de Takeshi Okada va lua parte în 2010 la al 4-lea Mondial consecutiv. După două ore, colega de grupă Australia a făcut şi ea pasul spre turneul final. Elevii olandezului Pim Verbeek nu aveau nevoie decît de un punct pe terenul codaşei Qatar. Şi l-au luat, 0-0, fără să se forţeze prea tare, urmînd să joace la al doilea Mondial la rînd şi al 3-lea din istorie.

ZONA EUROPA
Olanda a mers ceas si la Reykjavik, aseara, unde si-a asigurat primul loc în clasamentul grupei a 9-a si, implicit, calificarea la Mondialul din Africa de Sud. Acest 2-1 cu Islanda a fost a 6-a victorie în tot atîtea partide disputate. Echipa lui Bert van Maarwijk a avut, pîna la un punct, un meci lipsit de griji. De Jong a aratat cine e seful înca din minutul 8, iar Van Bommel a dublat diferenta pîna la pauza. În repriza secunda, olandezii au cautat sa "înghete" rezultatul, dar Kristjan Sigurdsson a facut 1-2 în final si a readus emotiile în joc. Însa numai atît.