INTERNATIONAL  »  PRELIMINARII CM 2010  »  ROMÂNIA - AUSTRIA 1-1

Ofensivi şi ratangii

Articol de GSP - Publicat joi, 10 septembrie 2009 00:00

România a dominat, a atacat, a irosit ocazii peste ocazii. Şi a pierdut victoria la o fază fixă petrecută spre final, cînd austriecii au înscris neaşteptat

Am bătut pas pe loc faţă de meciul de la Paris. O remiză ruptă parcă din ghinionul teribil al lui Lucescu cel bătrîn! Împotriva unui adversar cam "ciobănaş" în exprimare, dar masiv şi puternic.

România ofensivă a început tare, prin cele două ratări ale lui Săpunaru din primele 50 de secunde. De altfel, întreaga primă repriză jucătorii lui Lucescu au atacat, raportul ocaziilor, 8-2, fiindu-le aliat.

Echipa noastră a ratat şansa să îşi facă meciul uşor mai cu seamă la oportunităţile irosite de Marica. În minutul 19, Bucur i-a pasat ideal, dar nouarul în galben a lobat exact în pieptul portarului. Tot el nu a ajuns la centrarea lui Bucur, peste care Cristea sărise viclean. Payer l-a blocat pe Roman în apropiere (35), pentru ca să răsufle uşurat la capul "peste" al lui Săpunaru (43).

Austriecii, destul de rudimentari altfel, au replicat prin Biechler, blocat de Chivu (8), şi Fuchs (29), lovitură liberă evitată de ai noştri în corner.

Roman da, Cristea nu

Duelul declaraţiilor patronilor s-a transferat în duelul aplauzelor în tribună. Dacă Roman, unul dintre cei mai buni în prima repriză, a fost încurajat puternic de tribune, "Prinţul" Cristea a fost fluierat la fiecare fază în care a pierdut mingea. Şi au fost cîteva, jucătorul provenit de la Dinamo părînd cu o viteză în urma celorlalţi şi fără sclipirea aşteptată de Lucescu.

Bucur e mai mare decît uriaşii Austriei
La pauză, Constantini şi-a "upgradat" echipa, introducîndu-l pe Maierhofer în locul lui Hoffer. Şi uriaşul cu numărul 11 ne-a iertat de deschiderea scorului în minutul 51, cînd, după o gafă comună Săpunaru-Rădoi, l-a driblat pe Coman şi a tras afară.

Dar la faza imediat următoare am ridicat mîinile spre cer la capul genial al lui Gigel Bucur (54), 1-0, după o centrare de manual semnată de Cristea. Fază identică în minutul 60, dar Bucur, Chivu şi Marica nu au ajuns la minge. Cristea a smuls aplauze, însă la şutul din minutul 69 şi am continuat să aşteptăm desprinderea. Care n-a mai venit, sosind în schimb o lovitură de graţie a austriecilor, căzută parcă de nicăieri: corner din flancul stîng şi reluare în plasă a lui Schimer!

Asistentul aproape de o entorsă
Nici măcar brigada de arbitri nu a scăpat de problemele legate de starea precară a terenului. În minutul 30, în timp ce alerga spre linia de fund, tuşierul David Richardson a păşit exact într-o gaură din teren, s-a împiedicat şi a fost aproape de a suferi o entorsă la glezna stîngă! După ce a aruncat o privire mirată spre locul cu pricina din gazon, şi-a continuat misiunea şi a dus pînă la final partida. (Ionuţ Petrişor)

Adversar lovit peste faţă de Rădoi
În minutul 34, la o pasă în adîncime a austriecilor, Mirel Rădoi a fost sancţionat pentru un fault la marginea careului. Aflat în duel direct cu Hoffer, cel care a marcat o "dublă" la Klagenfurt, fundaşul român a vrut să ceară asistentului să semnalizeze poziţie afară din joc. Doar că în momentul în care a încercat să ridice mîna stîngă, l-a lovit peste faţă pe adversarul direct! Arbitrul a fost impresionat de căderea austriacului şi a dictat lovitură liberă.

Fanii români treziţi de austrieci
La începutul reprizei secunde, puţinii fani austrieci de la peluza Sud au luat prin surprindere forţele de ordine care îi supravegheau şi au aprins torţe. Mai mult, fanii oaspeţi au aruncat şi cu petarde. Gestul acestora i-a stîrnit pe suporterii "naţionalei" noastre, care s-au trezit din letargie şi au început să-i încurajeze pe "tricolori" ca în vremurile bune, scandînd din răsputeri "România!, România!". Imediat a căzut şi golul de 1-0 semnat de Gigel Bucur! (Viorel Tudorache)

6 decari în 8 jocuri!
Numeroasele absenţe ale "decarului" Adrian Mutu au făcut ca nu mai puţin de şase "tricolori" să primească tricoul cu numărul 10 în actualele preliminarii! Mutu l-a purtat în turul cu Franţa şi cu Serbia, Nicolae Dică în meciul cu Lituania, de la Cluj, Marian Aliuţă în Feroe, Cristi Tănase în Austria şi Lituania, iar Mara pe Stade de France. Ultimul este dinamovistul Adrian Cristea, care a evoluat aseară cu numărul 10 pe spate. (Ionuţ Petrişor)

23 de ani de la demiterea tatălui
Pe 10 septembrie '86, cu exact 23 de ani în urmă, Mircea Lucescu s-a aflat pentru ultima oară pe banca echipei naţionale. Tatăl actualului selecţioner era demis după o victorie cu 4-0 în faţa Austriei, adversarul de aseară al "tricolorilor". Se întîmpla în calificările pentru Euro '88 şi era partida în care "secundul" de acum al lui Lucescu jr., Ştefan Iovan, marca două goluri. "Promit să nu-l dăm afară pe Răzvan dacă batem cu 4-0", glumea Ionuţ Lupescu înainte de meci.

Chivu l-a egalat pe Ştefănescu
Cristi Chivu l-a egalat aseară în clasamentul all-time al căpitanilor echipei naţionale pe  Costică Ştefănescu. Fundaşul lui Inter Milano a purtat cu Austria pentru a 43-a oară banderola şi a urcat astfel pe locul 2, alături de fostul mare libero al "naţionalei" şi al Craiovei Maxima din anii '80. Topul este condus de Gică Hagi, care a fost de 65 de ori căpitanul reprezentativei României. (Viorel Tudorache)

"Mă aşteptam mai mult de la Codrea, Săpunaru sau Cristea, în schimb Ghioane şi Gigel Bucur mi-au plăcut mult"
Mircea Sandu, preşedinte FRF

"Nu mi-a venit să cred cînd am văzut în ce hal arată gazonul. Incredibil cum a fost lăsat să ajungă aşa"
Dumitru Dragomir, Preşedinte LPF

"Am controlat meciul, dar am primit un gol stupid din fază fixă, la fel ca la Paris. Păcat, am fi meritat să cîştigăm"
Mirel Rădoi, fundaş România

"Pe un asemenea teren, dacă nu dai gol la ocaziile clare pe care le ai, e greu să învingi. A existat dăruire, ne-am dorit victoria, dar atît s-a putut!"