INTERNATIONAL  »  STEAUA - AJAX  »  STEAUA - AJAX

FOTO&VIDEO Două faze la care Steaua a cerut penalty! Ne-a dezavantajat centralul italian?

Articol de GSP - Publicat joi, 21 februarie 2013 00:00 / Actualizat joi, 21 februarie 2013 22:59

UPDATE În minutul 34 Arena Naţională a luat foc. Portarul Vermeer a reţinut mingea pasată de un coechipier, iar arbitrul a acordat imediat o lovitură liberă indirectă din 6 metri. Rusescu a şutat mingea mişcată de Tănase, iar Eriksen a respins în corner, dar mingea l-a lovit în mînă.

Steliştii au protestat vehement, dar centralul Tagliavento n-a acordat penalty.

Vezi AICI VIDEO (min 16 şi 34)

-----------

Steaua a început în ofensivă returul cu Ajax, iar cea mai controversată fază din prima repriză s-a petrecut în minutul 16.

Atunci, Steaua a cerut penalty după un corner executat de pe partea dreaptă. Prepeliţă a centrat, iar Rusescu a reluat cu capul spre poartă. Mingea a fost blocată de Sigthorsson cu mîna, venit în defensivă pentru faza fixă. Rusescu a cerut imediat penalty, fiind cel mai aproape de atacantul lui Ajax.

Reluările TV au confirmat că mingea l-a lovit în braţ pe Sigthorsson.

Trebuia acordat penalty? Arbitrul partidei este italianul Paulo Tagliavento.