INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  DRAMA LUI CONTRA

"Adio tată"!

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 februarie 2008 00:00

Cosmin Contra şi-a condus ieri tatăl pe ultimul drum, într-o durere apăsătoare. Pînă şi cerul l-a plîns ieri pe "Nea Vasile", care a murit joi la doar 55 de ani, după o suferinţă lungă cauzată de un cancer la gît. Dimineaţa, o ploaie tristă s-a abătut asupra Timişoarei, dar cu 20 de minute înainte de ultimul drum al părintelui totul s-a schimbat. Un soare puternic a luminat atmosfera apăsătoare. La ora 14:00, cu ochii umflaţi de durere, Cosmin a ieşit din casă şi şi-a condus părintele pe ultimul drum.

Naşul fotbalistului, Adrian Mihalcea, nu se regăsea şi a rămas în urmă, cu privirea în gol. "A fost un om extraordinar!", a suspinat acesta. "Trebuie să fie tare! Are doi copii de crescut", a continuat Mihalcea. Alături de Contra au fost şi fraţii Becali, dar şi Cristi Borcea. Pentru "Guriţă" timpul s-a oprit însă pentru cîteva ore. A petrecut ultimele clipe alături de omul care a însemnat enorm pentru el. "Nu lăsa niciodată capul jos, indiferent de situaţie", a fost una din învăţăturile tatălui pentru Cosmin. La cimitir a ţinut capul sus, atent mereu la mama Cecilia şi la soţia sa Alina. La final a suspinat adînc şi i-a adus un ultim omagiu tatălui aruncînd o mînă de ţărînă. A rămas ultimul, a privit lung, după care a închis ochii pentru cîteva secunde şi şi-a luat soţia de mînă: "Gata. Trebuie să plecăm!".

Credincios
Tatăl jucătorului, Vasile Contra, s-a stins prea devreme. Avea doar 55 de ani, dar de aproape 9 ani suferea de o boală cruntă. Cancer la gît. Foşti colegi de muncă l-au condus ieri pe ultimul drum şi l-au memorat pentru ultima dată: "Nu a supărat pe nimeni niciodată. Ştim că a dat bani la biserica din cartier, iar acum chiar aici a ajuns să aibă ultima slujbă, Este foarte trist tot ce s-a întîmplat".

Ganea: "A fost puternic"
Atacantul celor de la Poli a venit însoţit de mai mulţi colegi cu o seară înainte de înmormîntare. I-a strîns mîna, după care l-a îmbărbătat: "Toată lumea ştia că tatăl său este bolnav, iar Cosmin a făcut tot posibilul să îi prelungească viaţa. A fost foarte puternic însă pentru că a dus pe picioare acest necaz aproape 10 ani. Nu oricine reuşea. Cosmin trebuie să fie acum puternic şi să treacă peste acest moment", a spus "Ganezu".

Citește și:
Nota de Plata: au întors Germania pentru o calificare istorică! Final de poveste în Grupa E
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Nota de Plata: au întors Germania pentru o calificare istorică! Final de poveste în Grupa E
Vor să se bată la titlu în Superliga cu Andrei Ivan: 12.000 de euro pe lună, contract pe 3 ani
Superliga
Vor să se bată la titlu în Superliga cu Andrei Ivan: 12.000 de euro pe lună, contract pe 3 ani
Și-a lăsat iubitul fotbalist și se căsătorește cu ispita de la Insula Iubirii: „Felicitări, frate!”
Campionate
Și-a lăsat iubitul fotbalist și se căsătorește cu ispita de la Insula Iubirii: „Felicitări, frate!”
Rușii amenință, după embargoul pus de Emil Boc: „Același scenariu o va aștepta pe România”
Gimnastica
Rușii amenință, după embargoul pus de Emil Boc: „Același scenariu o va aștepta pe România”
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Profit.ro
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (58)
 •  24 Februarie 2008, 14:51

O singura fraza isi are locul aici: "Dumnezeu sa-l odihneasca!" Cei care-au postat acele nemernicii sunt doar niste retardati, care si cand merg la stadion,nu merg pt. fotbal,ci sa refuleze,sa caute scandal...ingrijoratoe e ca sunt din ce in ce mai multi....

 •  24 Februarie 2008, 12:20

E trist ca exista asa oameni in zilele noastre.gsp.....aveti bunul simt si stergeti mesajele.este incredibil......INCA O DATA CONDOLEANTE GURITA.

 •  24 Februarie 2008, 12:15

DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA!FI TARE COSMINE!TE ASTEPTAM LA TIMISOARA!

Vezi toate comentariile (58)
Comentează