INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  AEK ATENA - PAOK 1-1

AEK ATENA - PAOK // Remiză scoasă în 10 oameni de echipa lui Răzvan Lucescu! Ce a zis românul după meci

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 februarie 2019 21:28

PAOK Salonic a terminat la egalitate meciul de pe terenul rivalei AEK Atena, scor 1-1. Își prelungește astfel seria invincibilității la 19 meciuri. A fost abia al doilea meci pe care echipa lui Răzvan Lucescu nu l-a câștigat în acest sezon.

PAOK a început bine meciul și a înscris după doar 10 minute. Mauricio a fost atent și a reluat în plasă din 3 metri. La această fază a contribuit din plin fostul stelist Varela.

În minutul 32, PAOK s-a ales cu o eliminare după ce Jaba a luat două cartonașe galbene într-un interval de 10 minute. AEK Atena a dominat din acel moment jocul și până la urmă a și înscris. În minutul 74, Ponce a reluat cu capul, la colțul lung, iar Paschalakis nu s-a mai putut opune.

PAOK are 51 de puncte după 19 meciuri (a început cu două puncte penalitate) și este lider în Grecia, la 6 lungimi de Olympiakos. AEK Atena e pe 3, cu 37 de puncte. Ar fi avut 40, însă și ea a avut o penalitate de 3 puncte.

Pentru formația lui Răzvan Lucescu urmează marele derby cu Olympiakos. Partida se dispută duminica viitoare, de la ora 19:30.

„E ca o victorie pentru noi! Dacă am fi jucat 11 la 11, probabil am fi câștigat. Am vorbit cu jucătorii despre posibilitatea de a juca în inferioritate, ne-am descurcat perfect” Răzvan Lucescu

CLASAMENT GRCIA:

clasament grecia

FINAL AEK ATENA - PAOK 1-1

Marcatori:
Ponce (min 74) - Fotbalistul lui AEK a reluat cu capul, la colțul lung și l-a învins pe Paschalakis
Mauricio ( min 11) - a înscris din gura porții, după o minge deviată cu capul de Varela
Eliminare:
Jaba (PAOK) a fost eliminat (min 32) după ce a luat două cartonașe galbene în 10 minute!

ECHIPELE DE START:

AEK: Barkas - Oikonomou, Chygrynskiy, Bakakis - Galo, Mantalos, Alef, Bakasetas, Hult - Ponce, Livaja

PAOK: Paschalakis - Matos, Varela, Crespo, Vieirinha - Shakhov, Mauricio - Jaba, Bisewar, El Kaddouri - Akpom