INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ARABIA SAUDITĂ

Ireal: Tătărușanu a suferit cea mai mare RUȘINE a carierei, deși în minutul 72 era doar 0-2!

Ciprian Tătărușanu, în Al Hilal - Abha

Articol de - Publicat vineri, 22 decembrie 2023 09:01 / Actualizat vineri, 22 decembrie 2023 09:13

Ciprian Tătărușanu (37 de ani) a încasat șapte goluri în Al Hilal - Abha, meci încheiat cu victoria gazdelor, 7-0.

Pe 30 noiembrie, Ciprian Tătărușanu suferise cea mai mare umilință a carierei, primind 6 goluri în Abha - Al Ahli. La nici o lună de la acel moment, portarul român a trăit o rușine chiar mai mare.

Pentru prima dată în carieră, Tătărușanu a primit șapte goluri. S-a întâmplat joi seara, în duelul dintre Al Hilal și Abha.

Al Hilal, liderul din Arabia Saudită, a trimis pe teren tot ce avea mai bun, cu Mitrovic, Malcom, Milinkovic-Savic, Neves, Koulibaly și Bono titulari.

„O calamitate! Ușa și la revedere!” » Ianis Hagi e criticat dur de spanioli, după ce a pierdut toate mingile cu Real Madrid
SPANIA

VIDEO. Ciprian Tătărușanu a suferit cea mai mare umilință a carierei: 0-7 cu Al Hilal

Vedetele lui Al Hilal au fost de neoprit, i-au transformat pe fundașii lui Abha în „jaloane” și au „bombardat” poarta românului, spre care au șutat de 21 de ori!

Sergej Milinkovic-Savic a deschis scorul în minutul 18, cu o execuție din apropierea porții. Doar 7 minute mai târziu, Aleksandar Mitrovic a făcut 2-0 din penalty, deși Tătărușanu a ghicit colțul pe care a șutat sârbul.

În mod uluitor, scorul a rămas 2-0 până în minutul 72. Michael s-a distrat cu fundașii adverși și a șutat la firul ierbii, Tătărușanu a respins în lateral, iar Al Dawsari a îndeplinit o simplă formalitate, introducând mingea în poarta goală.

În minutul 79, Milinkovic-Savic a înscris al doilea lui gol. Singur cu Tătărușanu, l-a „executat” pe român din câțiva metri.

În ultimele 15 minute, Tătărușanu a mai primit 3 goluri. Kanno i-a ridiculizat pe adversari și a înscris pentru 5-0 în minutul 82, Ruben Neves a reușit un supergol 4 minute mai târziu, iar Milinkovic-Savic a stabilit scorul final în minutul 5 al prelungirilor.

În urma rezultatului, Abha rămâne pe prima poziție retrogradabilă, cu 14 puncte, două sub Al Riyadh și Al Akhdoud.

48 de goluriîn 20 de meciuri a primit Tătărușanu la Abha

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Se face transferul celui mai bine cotat jucător român? Radu Drăgușin a ales noua sa destinație: „Acolo îmi doream de mic să joc”
ITALIA
„Ce le-ai făcut, Răzvan?!” » Lucescu jr. îi șochează pe greci: PAOK e prima după ce a dat ȘASE goluri în deplasare