INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  PORTUGALIA

Stranier „on fire”! Convocat de Edi Iordănescu, a răspuns cu gol și assist în aceeași zi

Alexandru Dobre, în dreapta

Articol de - Publicat vineri, 26 mai 2023 23:34 / Actualizat vineri, 26 mai 2023 23:41

Convocat pe lista preliminară a stranierilor pentru meciurile României din iunie, mijlocașul Alexandru Dobre (24 de ani) a înscris un gol și a oferit un assist în meciul Rio Ave - Famalicao, scor 2-2, din prima ligă a Portugaliei.

Alexandru Dobre a debutat în martie la prima reprezentativă a României, cu ocazia primelor două meciuri din preliminariile EURO 2024, cu Andorra și Belarus, iar înainte de acțiunea din iunie a prins lista preliminară a stranierilor.

În aceeași zi în care selecționerul Edi Iordănescu a anunțat lista jucătorilor selectați preliminar, Dobre a fost titular în Rio Ave - Famalicao, meci din etapa 34 a campionatului portughez.

Nu pleacă doar antrenorul! Ce s-a întâmplat imediat după FCU Craiova - FC Voluntari: „A venit în vestiar, și-a luat rămas bun”
FCU Craiova - Voluntari

Convocat de Edi Iordănescu, Alexandru Dobre a răspuns cu gol și assist în aceeași zi

Românul a fost decisiv, cu pasă decisivă la golul lui Lima din minutul 10, căruia i-a centrat din banda dreaptă după ce a depășit în viteză un adversar, apoi gol în minutul 12, cu o lovitură de cap din plonjon, din careul mic, cu poarta goală.

Dobre a sărbătorit golul în stilul lui Cristiano Ronaldo, cu celebrul „Siiiuuu”.

Dobre a primit cartonașul galben în minutul 64, iar în minutul 69 a fost înlocuit de antrenorul său, Joao Pedro Sousa. În acel moment, Famalicao conducea cu 2-0. Meciul s-a încheiat cu scorul de 2-2.

În urma rezultatului, Famalicao ocupă locul 8 în Portugalia, cu 44 de puncte, două sub Chaves și 3 peste Casa Pia. Liderul clasamentului, Benfica, are 84 de puncte.

Mai multe știri despre stranieri:

Surpriza pe care i-a pregătit-o Sarri lui Ștefan Radu, la ultimul meci al românului pe „Olimpico”

Ce se întâmplă cu Moruțan » Galatasaray a refuzat ultima ofertă pentru fotbalistul dorit și de FCSB

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”