INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ATLETICO MADRID - ATHLETIC BILBAO 0-1

REZUMAT VIDEO Atletico a fost învinsă în Cupa Spaniei » Rivalul lui Moldovan a făcut o gafă uriașă, sub ochii românului

Articol de - Publicat joi, 08 februarie 2024 00:30 / Actualizat joi, 08 februarie 2024 09:17

Atletico Madrid, cu Horațiu Moldovan pe bancă, a pierdut prima manșă din semifinalele Cupei Spaniei, 0-1 cu Athletic Bilbao. Returul are loc pe 29 februarie.

• În prima manșă din cealaltă semifinală, Mallorca și Real Sociedad au remizat, scor 0-0. Returul are loc pe 27 februarie

Încă un meci pentru Atletico, încă o apariție pe bancă a lui Horațiu Moldovan. Internaționalul român transferat de la Rapid nu a debutat încă pentru echipa lui Diego Simeone, a rămas pe bancă și în Cupa Spaniei.

Rivalul lui, Jan Oblak, a făcut însă o gafă uriașă în repriza a doua, în minutul 62, dovadă că și el mai greșește. Portarul sloven a respins în față un șut din afara careului, dar a avut noroc, Villalibre, care a fost atent pe respingere, a tras pe lângă poartă din câțiva metri.

+6 FOTO

Atletico Madrid, înfrângere cu Bilbao în Cupa Spaniei

Startul meciului a fost echilibrat, cu faze la ambele porți, dar fără ocazii uriașe. Echilibrul a fost rupt în minutul 22, când Prados a fost luat pe sus de Reinildo în careul lui Atletico, penalty pentru Bilbao fără ca arbitrul să stea pe gânduri.

Culise FRF » Adevăratul motiv pentru care Edward Iordănescu a refuzat să meargă la tragerea Ligii Națiunilor + probleme mari de sănătate: „A ajuns de două ori la spital!”
DEZVĂLUIRI

Berenguer a executat și a marcat fără emoții în colțul din dreapta portarului, Oblak sărise în parte opusă. Atletico a răspuns prin Griezmann, care a tras alături de la marginea careului.

Atletico a început asaltul în repriza a doua, ritmul a fost din ce în ce mai alert cu trecerea timpului și cu încercarea tot mai disperată a madrilenilor de a egala, împinși de la spate de fanaticii de pe Metropolitano.

După ratarea lui Villalibre din fața lui Oblak, Bilbao a început să se apere din ce în ce mai jos și a rezistat tot mai greu la presiunea pusă de Atletico odată cu scurgerea timpului. Morata a fost cel mai aproape să egaleze, dar nu a ajuns la o minge trimisă de Angel Correa în fața porții.

Alvaro era la un metru de poartă, însă nu a apucat să atingă mingea înaintea ca această să fie scoasă de pe linia porții de un fundaș al lui Bilbao. Morata a reușit să scoată un penalty în prelungiri, dar a fost în ofsaid în momentul în care a fost faultat, iar VAR-ul a anulat lovitura de la 11 metri.

VIDEO. Rodion Cămătaru despre transferurile din 2024 ale fotbaliștilor români

Dani Alves, mărturii incredibile în fața judecătorilor: „Am dansat cu ea și a început să mă atingă. Știa foarte bine cine sunt”
PROCES
Gaziantep, echipa antrenată de Marius Șumudică, eliminată din Cupa Turciei » Alexandru Maxim a ratat o lovitură de la 11 metri