INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ATLETICO MADRID - SEVILLA 1-0

VIDEO + FOTO Atletico Madrid s-a calificat în semifinalele Cupei Regelui » Horațiu Moldovan a fost rezervă

Horațiu Molodvan // FOTO: Imago +28   FOTO
Horațiu Molodvan // FOTO: Imago

Articol de - Publicat joi, 25 ianuarie 2024 23:57 / Actualizat vineri, 26 ianuarie 2024 00:12

Atletico Madrid, cu portarul Horațiu Moldovan (26 de ani) pe bancă, s-a calificat în semifinalele Cupei Regelui Spaniei, după 1-0 cu Sevilla.

• Atletico Madrid o va întâlni în semifinale pe Mallorca, echipă care a trecut în sferturi de liderul la zi din La Liga, Girona, scor 3-2.
  • În cealaltă semifinală se vor întâlni Athletic Bilbao și Real Sociedad, care le-au eliminat pe Barcelona, scor 4-2, respectiv Celta Vigo, scor 2-1.

La doar o zi după ce a fost prezentat la Atletico Madrid, Horațiu Moldovan a fost convocat de Diego Simeone pentru prima dată. Fostul portar de la Rapid a fost rezervă și a urmărit pe bancă victoria noilor săi colegi.

+24 FOTO

Atletico Madrid, în semifinalele Cupei Regelui Spaniei

Partida a fost una echilibrat, cu puține ocazii la cele două porți și cu doar 5 șuturi pe spațiul porții. Atletico putea deschide scorul în minutul 26, dar Griezmann a ratat un penalty, trimițând peste poartă.

VIDEO Penalty ratat de Griezmann în minutul 26

În repriza a doua, Atletico a forțat. Iar Diego Simeone a mutat inspirat în minutul 66, când i-a introdus pe Angel Correa și Memphis Depay. Iar în minutul 79 cei doi au făcut faza golului.

Correa a pătruns excelent pe partea dreaptă și a trimis mingea în fața porții, de unde Depay a direcționat-o în poartă.

VIDEO Golul care a decis meciul Atletico Madrid - Sevilla

Pe final, Sevilla s-a aruncat în atac, dar nu a putut trece de defensiva lui Atletico. În minutul 90+6, arbitrul Jesus Gil Manzano a dictat penalty pentru Sevilla, Dar a fost chemat să revadă faza la VAR și și-a anulat decizia.

Meciul nu a mai continuat, iar Atletico s-a calificat în semifinale.

Final » Atletico Madrid - Sevilla 1-0

• A marcat: Depay 79

Atletico Madrid - Sevilla, echipe de start:

Atletico Madrid: Oblak – Molina, Gimenez, Hermoso, Lino – Witsel – De Paul, Koke, Saul – Morata, Griezmann
Rezerve: Moldovan, Gomis, Soyuncu, Savid, Reinildo, Llorente, Riquelme, Barrios, Depay, Correa
Antrenor: Diego Simeone

Sevilla: Sevilla: Nyland – Marcao, Sergio Ramos, Nianzou - Navas, Soumare, Sow, Oliver Torres, Pedrosa – Ocampos, Romero
Rezerve: Dmitrovic, Flores, Acuna, Agoume, Bade, Jorda, Juanlu, Lamela, Mir, Rakitic, Suso
Antrenor: Quique Sanchez Flores

Atmosferă incendiară înainte de meci:

VIDEO. Horațiu Moldovan, prezentat în stil mare campion la Atletico Madrid! Portarul a primit tricoul cu numărul 1