Articol de GSP - Publicat vineri, 03 ianuarie 2020 13:29
Ladislau Boloni (66 de ani), locul 4 cu Antwerp și sezonul trecut, și la sfârșitul anului, este pe poziția a 15-a în Top 50. Înaintea unor jucători ca De Bruyne sau Mertens și unor antrenori precum Preud'homme ori Roberto Martínez
În cel mai bun an al său la Antwerp, locul 4 în Jupiler League și calificat în semifinalele Cupei, Loți Bölöni a mai primit o recunoaștere a valorii sale. A fost ales printre figurile remarcabile ale anului!
Într-un Top 50 al celor mai importanți oameni din fotbalul belgian în 2019, antrenorul în vârstă de 66 de ani este pe locul 15, depășind nume sonore. E înaintea unor jucători ca Kevin De Bruyne (Manchester City) sau Dries Mertens (Napoli), esențiali la națională, depășind tehnicieni precum Michel Preud'homme (Standard) ori Roberto Martínez, selecționerul care a calificat „dracii roșii” cu maximum de puncte la Euro, fiind primii timp de 12 luni în clasamentul FIFA.
„Cel mai carismatic antrenor”
„Chiar și cei mai mari hateri trebuie să recunoască: întotdeauna se întâmplă ceva pe «Bosuil». Un grup de jucători dinamic e ținut sub control de cel mai carismatic șef din JPL”, a fost prezentat de realizatorii ierarhiei, pe voetbalprimeur.be. „La fiecare interviu, e limpede că l-ar fi prins pe Bölöni și o carieră de actor. Printre declarațiile memorabile, antrenorul face și un job excelent. Prezent în play-off, activ din nou în fotbalul european...”.
Flamanzii și-au amintit că „în lunile de toamnă, viitorul lui părea să atârne într-un fir de ață. Dar, după 2-1 cu Bruges, Antwerp a lansat o ofensivă puternică în 2019”.
Poate juca finala Cupei Belgiei
Bölöni e foarte aproape de finala Cupei Belgiei. Va juca în semifinale cu Kortrijk (tur - 23 ianuarie; retur - 6 februarie). Și, dacă învinge, va disputa ultimul act pe 22 martie, la Bruxelles. Cel mai probabil contra campioanei Bruges, care trebuie să treacă de Waregem.
A câștigat Vincent Kompany
În acest clasament, numărul 1 a fost Vincent Kompany, unul dintre marile nume ale fotbalului belgian. La 33 de ani, acesta s-a întors la Anderlecht după 13 ani, la capătul unui sezon în care a cucerit iar titlul de campion în Anglia (al 4-lea), cu Man. City. Locul 2 în top a fost antrenorul Philippe Clement, campion cu Genk în vară și lider acum la Bruges. Iar al 3-lea, Eden Hazard, cel mai în vogă fotbalist local, transferat în 2019 de la Chelsea la Real Madrid pentru 100 de milioane de euro.
Citește și: