INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GERMANIA

BUNDESLIGA // Alexandru Maxim nu primește șanse nici în acest sezon » A jucat 11 minute în înfrângerea cu Hertha! Toate rezultatele zilei din Bundesliga

Alexandru Maxim, în stânga, și colegii lui de la Mainz, deznădăjduiți după înfrângerea cu Hertha Berlin // foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 martie 2019 18:38

Alexandru Maxim a jucat doar 11 minute în înfrângerea suferită de Mainz în deplasare cu Hertha Berlin, scor 1-2.

Românul de 28 de ani a fost trimis pe teren în minutul 79, la scorul de 1-2, și nu a putut stopa o nouă înfrângere a echipei sale, care are 4 eșecuri în ultimele 5 meciuri.

Maxim, 1 gol în 16 meciuri în acest sezon, e mai mult rezervă la Mainz și în această ediție din Bundesliga. Mijlocașul a bifat doar 64 de minute în ultimele 5 meciuri și de fiecare dată a intrat în postura de rezervă.

Alexandru Maxim, pe lista lui Contra

Alexandru Maxim se află pe lista stranierilor convocați de Cosmin Contra pentru „dubla” cu Suedia și Insulele Feroe, din grupa de calificare pentru Campionatul European din 2020.

LISTA PRELIMINARĂ

Portari: Ciprian Tătărușanu (FC Nantes), Costel Pantilimon (Nottingham Forest), Florin Niță (Sparta Praga), Silviu Lung (Kayserispor)

Fundași: Vasile Mogoș (Cremonese), Cristian Săpunaru (Kayserispor), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa), Vlad Chiricheș (Napoli), Dragoș Grigore (Ludogoreț), Cosmin Moți (Ludogoreț), Alin Toșca (PAOK Salonic), Cristian Ganea (Numancia)

Mijlocași: Răzvan Marin (Standard Liege), Paul Anton (Krylia Sovetov), Alexandru Chipciu (Sparta Praga), Dorin Rotariu (FC Astana), Nicolae Stanciu (Al-Ahli), Andrei Ivan (Rapid Viena), Alexandru Maxim (Mainz), Alexandru Mitriță (New York City FC)

Atacanți: Gheorghe Grozav (Kisvárda FC), George Pușcaș (Palermo), Claudiu Keșeru (Ludogoreț), Florin Andone (Brighton & Hove Albion)

clasament bundesliga

Vezi și: Veste fantastică din Italia: Chiricheș, anunțat titular în duelul contra lui Cristiano Ronaldo

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”